Две седмици след като срещу д-р Жеко Чешмеджиев започна разследване за източване на НЗОК чрез професионални сертификати на лекари от болницата, се оказа, че има сериозен проблем и с диплома на техния управител.
Става дума за удостоверение за продължаваща квалификация по здравен мениджмънт, информира „24 часа“. Според Закона за лечебните заведения без него д-р Чешмеджиев не може да заема поста на управител на болница.
Документът може да се види и прочете в Търговския регистър, а към него има придружаваща декларация, подписана от директора на велинградската болница за истинността на документа.
От официално писмо на Българския лекарски съюз обаче става ясно, че на д-р Жеко Чешмеджиев не е издавано подобно удостоверение. В писмото на БЛС се уточнява, че съсловната организация не провежда, а само регистрира форми на продължаващо медицинско обучение на лекарите.
„Пред БЛС няма предоставено удостоверение за завършено обучение от д-р Жеко Чешмеджиев в областта на здравния мениджмънт“, пише главният секретар на съсловната организация д-р Стоян Борисов.
Това означава, че д-р Чешмеджиев заема незаконно поста на управител на МБАЛ - Велинград.
Предоставянето на документи с невярно съдържание пък носи наказателна отговорност и вероятно прокуратурата във Велинград ще поиска отстраняването му от длъжност, повдигайки обвинения. Запознати твърдят пък, че за подобно нарушение е практика Българският лекарски съюз да отнеме правата на д-р Чешмеджиев.
Процедурата при такива случаи е сигналите и документите да се разгледат от Комисията по професионална етика на съответната регионална лекарска колегия, която взима решение за евентуална санкция. Най-тежката е отнемането на правото за упражняване на професията. Ако се стигне до такова наказание, то се препотвърждава от председателя на БЛС.
Така за втори път в разстояние на дни болницата във Велинград е обект на проверка за фалшиви сертификати. Първо това бяха отделни лекари, гарантирали с фалшиви сертификати, че са минали специализирани курсове. Чрез тези „документи“ обаче е била източвана здравната каса със сключване на договори за клинични пътеки. От медицинските университети в Пловдив и София, които са посочени като издали документите, категорично отричат лекарите да са преминавали цитираните курсове и да са им издавани сертификати за тях.
То най-накрая, след толкова проверки, ще се окаже че господина има и фалшива диплома за медицина. Хахахахаха
Само, че квалификациите по здравен мениджмънт ако е като курс се предоставят от съответните катедри в медицинския университет и те са като сертификати и не се предоставят в Блс. Освен това може здравен мениджмънт да се завърши и като магистърска програма в различни медицински и не медицински университети и е висше образование на степен магистър. 24 часа отново са се изказали много неподготвени.