Директорите на дирекции в РЗИ да не са задължително лекари със специалност. Това предвиждат предложения за промени в Устройствения правилник на регионалните здравни инспекции, публикувани на уебстраницата на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане.
Изискването за шефовете на дирекции в РЗИ бе въведено през 2021 г. То обаче стеснява кръга от възможности за заемане на длъжността и води до невъзможност за назначаване на кадри поради липса на подходящи кандидати, посочват в мотивите си за връщането на старото положение от МЗ. От там отбелязват, че към момента длъжностите са вакантни за период повече от една година и това сериозно затруднява изпълнението на функциите на структурните звена, както и контрола по изпълнението на възложените задачи на експертите в дирекциите.
Затова от ресорното ведомство предлагат основното изискване за директорите на дирекции „Медицински дейности“, „Надзор на заразните болести“, „Обществено здраве“, „Лабораторни изследвания“ да е те да имат образователно-квалификационна степен магистър, а с предимство да се ползват кандидатите в съответните тесни специалности.
Друго предложение е да бъде увеличена числеността на работещите в дирекции „Медицински дейности“ в някои от инспекциите. Причината за това предложение е свързана с промяната в организацията на работа на регионалните картотеки на медицинските експертизи (РКМЕ) във връзка с измененията в работата на ТЕЛК. За тях наскоро бе определено задължението да дигитализират медицинските експертни досиета в Информационната база данни, с изключение на документите, които не подлежат на дигитализация, за всички лица, които се освидетелстват или преосвидетелстват от ТЕЛК. „Това задължение на РКМЕ е свързано с ангажирането на значителен човешки ресурс, което налага увеличаване на щатната численост на дирекция „Медицински дейности“ в някои от инспекциите за извършването на дейността, както и назначаване на нови служители, които имат необходимата компетентност“, посочват от МЗ в мотивите си.
Подробно с предложенията за промени можете да се запознаете тук, а мотивите към тях вижте тук.
И откъде накъде ще се прави компромис, и то с шефска позиция на държавен служител!? Не можеш да станеш ОПЛ без да имаш специалност, но може да станеш шеф на РЗИ!
РЗИ е най-ретроградната организация, въпреки че напоследък има наченки на развитие. Отчетите са в Ексел, а не на пожълтелите формуляри. Защо не попитаха хората от лечебните заведения, които ежедневно работят с тях, какво да се промени в организацията там. Колко време се изисква за регистрацията на нов лекар, за да започне работа в медицински център?
И там ще има едрогърди силиконки ,а докторите да бачкат.
Изненадващо е , че поради липса на кадри в РЗИ, може да се Назначават ръководители на отдели без специалност т.е. без необходима професионална квалификация и компетенции в съответната строго специфична дейност в областта на профилактиката. Излиза, че този Директор или Ръководител без специалност ще ,,Управлява,, по квалифицираните от него със специалност подчинени. Или преведено по народному Чирака или Калфата да управляват, т.е. да са началници на Майстора. Такова безумие го няма и в страните от Третия свят. Пише Ви го лекар с повече от 40 години работа в Здравеопазването и по-специално в системата на ХЕИ, РИОКОЗ , а сега РЗИ.
Направо митничари да мигат да стават, като некадърника Манов в НЗОК