Четири нови терапии за лечение на диабет ще бъдат въведени у нас тази година. Това съобщи председателят на Българската диабетна асоциация (БДА) и началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната във ВМА проф. Ивона Даскалова по време на 13-ия Национален конгрес на БДА.
Сред тях са както ултра бързодействащи инсулини, така и нови средства за повлияване на метаболизма и контрол на диабета, както и съчетанието на двете. Това дава възможност за постигане на по-добър гликемичен контрол и намаляване на сърдечно-съдовите усложнения, които са в основата на всички тежки инвалидизации, съпътстващи диабета. Благодарение на иновативните терапии, които навлизат тази година, страната ни ще може да следва новите гайдлайни на Европейската асоциация за изучаване на диабета (EASD) и на Американската диабетна асоциация (ADA).
Консенсусът е постигнат в края на 2018 г. и акцентира именно върху успоредното лечение на диабета и съпътстващите го сърдечно-съдови усложнения, като инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност, които могат да доведат до инвалидизация и до смърт.
Диабетът е хронично социално значимо заболяване, чиято честота нараства. Над 475 млн. са хората с диабет в света, като се очаква броят им да достигне 675 млн. през 2030 г. У нас с диабет са около 500 хил. души, а с предиабет - 220 хил. Рисковите фактори за отключване на болестта са наследствеността, възрастта, обездвижването, наднорменото тегло и затлъстяването, консумацията на нездравословни храни и напитки, тютюнопушенето. Без адекватно лечение диабетът води до редица усложнения и уврежда очите, бъбреците, сърцето, намалява оросяването и чувствителността на краката, като се стига до ампутации. Поддържането на кръвната захар в стойности, близки до нормалните, намалява в значителна степен появата и напредването на тези усложнения, затова подходящата терапия е от ключово значение.
Над 200 ендокринолози, общопрактикуващи лекари, интернисти и кардиолози от цялата страна присъстваха на конгреса, който се проведе на 1 и 2 юни 2019 г. в Девин. Лектори на събитието бяха водещи специалисти както от България, така и от чужбина, сред които проф. Ивона Даскалова, проф. Никола Владов, национален консултант по трансплантология и ръководител на Клиниката по чернодробна-панкреатична хирургия и трансплантология на ВМА, доц. Ивелин Такоров, републикански консултант по коремна хирургия и ръководител на Първа клиника по коремна хирургия във ВМА, проф. Иво Петров, национален консултант по кардиология и ръководител на Клиниката по кардиология и ангиология в „Аджибадем Сити Клиник“, д-р Джовани Маури от Европейски институт по онкология и д-р Братислав Миланович от Специализираната болница “Mercur”в Сърбия и много други.
Благодарение на Ивона Даскалова инсулиновите помпи ги плащат по здравна каса. Сега се бори и глюкомерите за постоянен контрол на захарта да се поемат от касата но не и стигат силите и затова само българите в Европа си ги плащат.
Стига с тия комични прояви на баба Ивона. Тая сигурно удари 75 и не се отказва. И лектори само военни.