Населението на отделни райони в страната е с намален колективен имунитет срещу отдавна забравени болести, за които има ваксини. Причината е все по-честият отказ на родители да ваксинират децата си. За това са алармирали педиатри от различни градове у нас по време на семинар по медицинско право, организиран от Адвокатска колегия - Пловдив, научи Zdrave.net.
Лекарите са посочили, че в практиката им зачестяват случаите, при които родители не желаят детето им да бъде ваксинирано, разказа Мария Шаркова, специалист по медицинско право. Тя допълни, че медиците са изразили безпокойство от този проблем, като са подчертали, че у нас липсва механизъм, по който родителите реално да бъдат принудени да спазват задълженията си.
„В САЩ например не пускат децата на училище, ако нямат всички задължителни ваксини. Има само определени изключения, които са строго разписани за всеки щат. В България обаче няма как някое дете да бъде спряно от училище, ако не е ваксинирано, защото конституцията е разписала правото на образование за всеки“, коментира Шаркова пред Zdrave.net. „Педиатрите са притеснени, защото те приемат проблема през призмата на лекари и защото всеки момент може да избухне например епидемия от морбили“, допълни тя.
Според Закона за здравето родители или настойници, които не осигуряват провеждането на задължителните имунизации на децата си, се наказват с глоба от 50 до 100 лв. При повторно извършване на нарушението глобата е от 100 до 200 лв. Запознати с проблема обаче споделят, че на практика предвидената санкция в повечето случаи остава разписана само на хартия, без да се прилага реално.