Решението за проблемите преминава през преосмисляне на концепцията за здравните заведения. Това мнение изрази главният прокурор Сотир Цацаров по повод проверките в 13 лечебни заведения в страната. Той обясни, че проверката се осъществява съвместно с МЗ и МВР.
„Проверени са общо 329 договора на лечебните заведения от всякакъв характер - както за отдаване на площи в здравни заведения, за отдаване под наем на медицинска техника, така и за съвместна дейност, така и договори, които са по прословутия чл. 9 ал. 6 от Закона за здравните заведения - терминът, който най-общо се определя като "болница в болница". Всички разследвания се възложени на Софийска градска прокуратура, за да се избегне възможност за недоверие, влияние и местни познанства“, заяви Цацаров.
„Това са последствия и това са нарушения, престъпления, но те не са решението, нито нашите действия са решението. Решението преминава през преосмисляне въобще на концепцията за здравните заведения, за възможността те да отдават площи под наем, за начина, по който те работят", коментира главният прокурор.
От думите му обаче стана ясно, че разследващите са попаднали на „скандални“ договори.
Главният прокурор припомни стар пример с с установена при разследването болнична аптека, която е отдадена под наем на частно лечебно заведение, намиращо се в държавно, за 50 лева на година. Той даде и друг пример - "малка болница, която разполага с четири линейки, само че за транспортиране на болни не се ползват тези линейки, а болницата има договор с транспортна фирма, която е собственост на заместник-управителя на тази болница, която има частни линейки и те извършват транспортната дейност. Това е малко, но е достатъчно и е повече от показателно".
Щетите за съответното лечебно заведение са от порядъка на 29 хиляди лева. „Сравнете това, което е на едно малко ниво в един малък град, с това, което бе установено във ВМА и с обвиненията, които започнаха тогава“, отбеляза главният прокурор.
За тези, които обаче са отдавали големи площи, щетите са за милиони левове, обясни той.
По думите му, всеки български гражданин, който влиза в българска болница, е свидетел на това. "В същото време това се случва на гърба на честен и благороден труд на хората в бели престилки. В крайна сметка една малка част от тях осъществяват търговска дейност, а една голяма част от тях лекува българското население и не получава свестни заплати", коментира Цацаров.
„Когато две здравни заведения работят заедно - частното на територията на държавното, в нарушение на закона, и двете ползват паралелни, еднакви клинични пътеки по НЗОК и пациентите съвсем съзнателно се насочват към частното заведение, е ясно каква е съдбата на държавното. Бавно, спокойно, то ще бъде погълнато от частното", допълни обвинител номер едно.
Той разясни, че обект на проверките са всички сключвани договори и голяма част от тях са станали факт преди настоящите ръководства на лечебните заведения. Става дума за престъпна дейност, която се разследва и която няма отношение към хората, които сега управляват тези болници. „Нека не свързваме разследванията с конкретните имена на хората, които управляват болниците“, призова още той.
Прокуратурата образува нови 13 досъдебни производства за безстопанственост в болници
27.04.2018 10:55:00Прокуратурата чака от МЗ информация за всички болници в страната
23.03.2018 12:30:24Министърът: Не се обмисля засега смяна на директорите на болници, разследвани от прокуратурата
16.03.2018 14:47:24