Няма какво да информираме пациентите за промените в начина на изписване на лекарствата. Те просто трябва да отидат в аптеката и да си получат медикамента. Тези, които трябваше да бъдат информирани, са изписващите лекари и продаващите фармацевти, което е направено. От две години има възможност да бъдат изписвани електронни рецепти.
Това каза министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков в отговор на въпрос на председателя на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов и омбудсмана Диана Ковачева защо преди да бъдат въведени електронните предписания, не е била направена информационна кампания за пациентите. Депутати от здравната комисия изслушват министъра във връзка с проблемите с отпускането на лекарства чрез електронни рецепти, като на извънредното заседание присъстват и зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов, директорът на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов и председателя на ИАЛ Богдан Кирилов.
„Този начин на изписване на рецепти вече е проигран. На 7 август тази комисия взе решение да се промени Наредбата 4 с цел разширяване на обхвата на лекарствените продукти, които ще се отпускат по електронни предписания. Ние се забавихме с 3 месеца, за да бъдат отстранени бъговете, с които сега се сблъскваме. 65% изпълнение на рецептите никак не е малко, но
вероятно и тези 35%, които не са си ги получили веднага, са си ги получили по-късно“,
каза министърът.
Той обаче заяви, че спешните медици засега няма да могат да изписват рецепти. „Или ще променим Наредбата, или ще върнем хартиената рецепта специално за Спешна помощ. Третият вариант е да снабдим с електронен подпис всички спешни лекари“, съобщи проф. Хинков.
Той каза още, че предстои отново да бъде променена и формулата, по която се изчислява недостигът на лекарствата в СЕСПА, за да отговаря адекватно на наличностите на нашия пазар.
Изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов съобщи, че средният процент на изпълнение на електронните рецепти е 60% за седмицата от 16 до 22 октомври. Анулираните рецепти следват низходяща тенденция – в понеделник, 16 октомври, те са били 11%, а в неделя, 22 октомври – 2%. В същото време рецептите с възможност за замяна се увеличават от 12% на 47%.
От ИО са направили статистика и на възрастта на лекарите, които издават електронни рецепти.
„Лекарят с най-много издадени рецепти – 159, е на 66 години,
а на 15-та позиция по издадени електронни рецепти е лекар на 83 години. Доколкото мога да чета числата, лекарите на над 60-годишна възраст са с преобладаващо участие при издаване на бели електронни рецепти, което означава, че имат сериозни възможности по отношение на работата с компютърни технологии и мобилни приложения“, каза Филипов. Той допълни, че вече системата разчита по един и същ начин лекарствата, които се внасят от производител и от паралелен внос.
Директорът на ИАЛ Богдан Кирилов подчерта, че има разлика между паралелен внос и паралелна търговия. „Паралелният внос е отделна процедура по разрешение за употреба на лекарствен продукт, когато в страната вече има разрешен за употреба референтен продукт. Валидността на разрешението за паралелен внос е 5 години. Паралелната търговия в рамките на вътреобщностните доставки може да се случва с разрешението за търговия на едро и не е необходимо изрично разрешение“, каза той.
Информацията в системата СЕСПА е криптирана, а всяко действие оставя следа. Към момента е възможно да се подават данни само с 1 ден закъснение.
Проф. Хинков: 65% от издадените електронни рецепти са изпълнени
23.10.2023 10:43:50Проф. Хинков: Проблемите с е-рецептите ще бъдат решени до две седмици
20.10.2023 17:56:02БЛС с пет предложения за бялата е-рецепта и предупреждения за протести и съдебни дела
20.10.2023 14:30:36