Специалисти по педиатрия, обща медицина, офталмология, здравни грижи, рехабилитация, психолози, логопеди и социални работници се събраха в Медицински университет – Пловдив, за да се включат в Седмата научна конференция „Мултифасетен поглед върху детското развитие“, съобщават от вуза. Организатори са Центърът по детско развитие на МУ – Пловдив с помощта на Българска педиатрична асоциация, Българско дружество по детска неврология, психиатрия и психология на развитието, Българско дружество по невро-мускулни заболявания, сдружение „Растеж и развитие“, УНИЦЕФ-България.
Повече от 200 участници ще дебатират актуални теми като детското развитие в променящия се свят и ролята на обществото и институциите, електронната зависимост, изкуствения интелект в помощ на детското развитие, диагностичните предизвикателства при избор на диагностичен метод, скрининга на нервно-психическото развитие.
Приветствие от името на академичното ръководство поднесе зам.-ректорът по проектна дейност проф. Николета Трайкова. „Ако можем да говорим за водещи медицински специалности, то педиатрията категорично е сред тях, защото основната цел е съхраняване и подобряване на детското здраве, подкрепа и усъвършенстване на родителските практики за отглеждане и възпитание и стимулиране на ранното детско развитие. За това са необходими обширни и задълбочени знания, отлична работа в екип, усет и непрекъснато усъвършенстване“, се каза в поздравителния адрес на ректора проф. д-р Ангел Учиков.
Поздрав и пожелание за ползотворна работа към участниците отправи и Кристина Доротея де Бройн – представител на УНИЦЕФ в България, която отбеляза, че високо цени активното и ползотворно сътрудничество за подобряване качеството на живота на българските деца. Тя благодари за гостоприемството и за възможността да участва в конференцията, като подчерта, че усилията на УНИЦЕФ са за намаляване на неравенствата сред децата и спазване на правата им. Кристина де Бройн работи за децата като международен служител в продължение на повече от 20 години и има опит в областта на хуманитарните дейности и развитието, включително и в централата на УНИЦЕФ. Днес тя подписа анекс към споразумение с МУ-Пловдив по проекти, осъществявани между двете институции в сферата на детското здравеопазване.
Приветствие отправи председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов, поздравителен адрес бе прочетен и от името на управителя на НЗОК доц. Петко Стефановски.
Председателят на организационния комитет на конференцията, ръководител на направление „Детско развитие“ в НИМУ и преподавател проф. д-р Иван Иванов се върна назад в годините, за да припомни началото през 2013 година, когато се провежда първият форум, и обяви идеята за създаване на Клуб за ранно детско развитие с цел обмен на информация и резултати от проучвания. Проф. Иванов даде начало на работната част с лекция, в която проследи историята на препоръките за проследяване на НПР и представи направените две университетски проучвания.