!
Сряда, 20 Ноември 2024
20
ноем
 

Фармацевти се обявиха за законови промени след професионална дискусия и колегиален диалог

Сряда, 20 Ноември 2024 | 12:59:00


Необходими са законови промени, които да разпишат ясно правата и задълженията на помощник-фармацевтите и прецизиране на текстове в нормативната уредба, като това трябва да се случи след спокойна професионална дискусия. Това мнение изразиха пред Bulgari

Необходими са законови промени, които да разпишат ясно правата и задълженията на помощник-фармацевтите и прецизиране на текстове в нормативната уредба, като това трябва да се случи след спокойна професионална дискусия. Това мнение изразиха пред Bulgaria ON AIR Аделина Любенова, председател на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите – Сдружение на собствениците на аптеки, и Лиляна Петрова, председател на Българската асоциация на помощник-фармацевтите.

Аделина Любенова призова да не се създава впечатление у гражданите, че процесът на лекарствено обслужване е застрашен по някакъв начин и обясни, че сблъсъкът е по-скоро междусъсловен, а не между магистри и помощник-фармацевти в самите аптеки. Тя бе категорична, че във всяка аптека трябва да има магистър-фармацевт, който е лицензоносител и носи отговорност за цялостната дейност на здравното заведение.

Лиляна Петрова подчерта, че и двете професии са регулирани и това е отразено в националния класификатор на професиите, а помощник-фармацевтите не са „не-фармацевтите в аптеката“ и никога не са отричали правилото помощник-фармацевт да отпуска лекарства по лекарско предписание под контрола на магистър. Тя призова да бъде използван пълноценно професионалният капацитет на помощник-фармацевтите и да бъде намерено оптимално решение за тяхното място в системата на лекарственото обслужване, особено в малките населени места. Лиляна Петрова даде пример с Германия, където след законови промени от началото на 2023 г. при определени условия за стаж и квалификационно ниво отпада изискването за работа под контрола на магистър-фармацевт.

Председателката па БАПФ апелира още проблемите да се разглеждат и в контекста на навлизането на телемедицината и очевидната перспектива още в недалечно бъдеще и телефармацията да стане факт.

Аделина Любенова обясни, че всяка година у нас се дипломират 500 магистър-фармацевти и 300 помощник-фармацевти, но от всички 500 магистри много малко остават на работа поради много натоварената и непривлекателна за тях работа в аптеките. Тя бе категорична, че липсата на аптеки в малките населени места и отдалечените региони се дължи на икономически причини, а не на липса на достатъчно кадри.

И двете фармацевтки бяха категорични, че вендинг-машините няма да решат проблемите в лекарствоснабдяването и лекарственото обслужване в тях, защото хората се нуждаят от лекарства, изписвани по НЗОК и от лекар с рецепта, както и от консултиране при отпускане на лекарствения продукт, т.е. от фармацевтична грижа.

„В аптеката говорим за фармацевтична грижа и консултиране, което е отговорност на магистър-фармацевта“, каза Аделина Любенова.

В тази връзка Лиляна Петрова подчерта, че е изключително важно в закона да бъде ясно уточнено съдържанието на понятието „консултация“.

„Да търсим диалог в бон тон и при спазване на колегиалност“, призова Петрова – думи, които бяха подкрепени и от Любенова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PU2B


Всичко за коронавируса
Още новини
Учени и студенти от МУ-Варна участваха в VIII национален конгрес по фармакология, клинична фармакология и терапия
20.11.2024 15:26:31

Учени и студенти от МУ-Варна участваха в VIII национален конгрес по фармакология, клинична фармакология и терапия

т 15 до 17 ноември в Плевен се проведе Осми национален конгрес по фармакология, клинична фармакол ...

МС отпуска допълнителни 27,7 млн. лв. за разходи на НЗОК
20.11.2024 14:59:21

МС отпуска допълнителни 27,7 млн. лв. за разходи на НЗОК

Министерският съвет на Република България прие проект на Постановление, с което се одобряват допъ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...