Сряда, 15 Януари 2025
17
ноем
5
 

Проф. Салчев: Стигмата за заболяването трябва да спре, а обществото да има доверие в лекарите

Увеличават още клинични пътеки, свързани с лечение на COVID

Вторник, 17 Ноември 2020 | 09:50:00
5

Увеличава се цената на още две клинични пътеки, свързани с лечение на белодробни проблеми - най-честото усложнение от COVID. Това стана ясно от интервюто пред btv на директора на НЗОК проф. Петко Салчев. „Беше взето решение да се вди

Увеличава се цената на още две клинични пътеки, свързани с лечение на белодробни проблеми - най-честото усложнение от COVID. Това стана ясно от интервюто пред btv на директора на НЗОК проф. Петко Салчев.

„Беше взето решение да се вдигне цената на две от клиничните пътеки – това са 39-а и 58-а, които са свързани с лечение на белодробните заболявания“, посочи той.
„Ако имате някакви други придружаващи симптоми, заболявания, например пневмония и тъй нататък, нищо не пречи да ви лекуват и по 39-а пътека, която е пневмония. И тук това е добавката, че ние увеличаваме цената. При доказан предварително PCR тест или по време на лечението, цената на пневмонията ще бъде 1200 лева – равна на цената на 104-та пътека, която е за вирусните инфекции“, поясни проф. Салчев.

Той коментира и въвеждането на електронните направления за PCR тест, като съобщи, че лимит за личните лекари няма да има. Както вече стана ясно, ще се приеме искането на общопрактикуващите медици направление да се издава при два критерия. 

"PCR тестът е само удостоверително. След като може да прегледате даден човек и да установите, чe има остра вирусна инфекция, може да му пуснете спокойно болничен лист“, отбеляза Салчев.

Той коментира и цената на изследването, като поясни, че доставната цена на един тест е между 17 и 25 лв., а НЗОК ги заплаща на 60 лв. Лабораториите имат право да определят своите цени. „За мен тази цена, която и касата плаща, е висока“, коментира директорът на здравния фонд.

Личните лекари ще получават уникален номер на направлението, който могат да съобщят с есемес, по телефона или по друг начин на пациента. Той от своя страна ще може да извърши съответното изследване във всяка от лабораториите, която има сключен с НЗОК, стана още ясно от думите му.

„От началото на кризата до момента НЗОК е доплатила на всичките лечебни заведения, независимо дали са първична, специализирана или болнична помощ, над 210 млн. лева, независимо дали са работили или не“, заяви още проф. Салчев, като отбеляза, че поддръжката на НЗОК за здравната система е достатъчна.

„Тези пари сме ги доплатили на базата на това, че някои от лечебните заведения бяха спрени да извършват планови операции и т.н., и да може да поддържат своята готовност и да плащат на персонала заплатите“, допълни той. Проф. Салчев отбеляза, че до момента няма оплакване от нито едно лечебно заведение, че не е получило парите си или че затваря поради липса на финансов ресурс. Салчев обясни, че се заплаща на базата на методиката на касата, че ако не се достигне определен обем от дейност, НЗОК ще доплати, за да не бъде поставено в риск съответното лечебно заведение.

Според директора на НЗОК има стигматизация за коронавируса. Той даде пример с казуса, при който санитарка не беше допусната до дома си, поради факта, че работи в Covid oтделение. Стигматизацията, че ако нямате ПСР тест нещо ще се случи, мисля, че не трябва да продължава, заяви той и допълни: Трябва да се успокои обществото, независимо дали имате или нямате ПСР тест, да се довери на общопрактикуващите лекари или на останалите лекари, които се занимават с това, и да може да бъде решен проблемът. А не да търсим непременно да докажем, че имаме или нямаме ПСР тест.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
cf7Y

СИМП 17.11.2020 15:01:17

Значи лабораториите могат да си определят доплащане,ама лекарите не могат.Ами щом плащате на специалиста 22 лв,редно е да си доплати още 35 лв на специалиста,както в лабораторията. Нали другаре комуняге.

Име на една суха съчка-стар доктор 17.11.2020 14:57:16

КОЕ Е ВЯРНОТО ЗА КЛИНИЧНАТА ПЪТЕКА КП № 48 "ДИАГНОСТИКА И ЛЕЧЕНИЕ НА БРОНХОПНЕВМОНИЯ В ДЕТСКА ВЪЗРАСТ" с минимален болничен престой – 5 дни

Гост 17.11.2020 14:37:49

Някой сбърка и номера на клиничната пътека - КП 58 Диагностика и лечение на наследствени и дегенеративни заболявания на нервната система, засягащи ЦНС с начало в детска възраст.

Гост 17.11.2020 12:06:52

Този глъм на снимката очевидно си мисли, че е все едно дали имате остра вирусна инфекция, причинена от COVID-19 или от вируса на грипа.

Гост 17.11.2020 15:05:14

Toy e upravitel.


Всичко за коронавируса
Още новини
Женски кардиологичен център разкриват в УМБАЛ „Лозенец“
15.01.2025 10:30:01

Женски кардиологичен център разкриват в УМБАЛ „Лозенец“

УМБАЛ „Лозенец“ обявява разкриването на Женски кардиологичен център, първият по рода ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...