Петък, 27 Декември 2024
23
март
7
 

Здравният министър посети лечебното заведение

УМБАЛ „Св. Марина“-Варна приключва 2017 г. с удвоен капитал и без задължения

Петък, 23 Март 2018 | 16:19:00
7

Изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Марина“ проф. д-р Валентин Игнатов представи отчета за дейността на болницата през 2017г. на открит медицински съвет в присъствието на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, ректора на МУ-Варна пр

Изпълнителният директор на УМБАЛ „Св. Марина“ проф. д-р Валентин Игнатов представи отчета за дейността на болницата през 2017г. на открит медицински съвет в присъствието на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, ректора на МУ-Варна проф. д-р Красимир Иванов, областния управител Стоян Пасев, кмета на морската столица Иван Портних, официални гости, преподаватели и лекари.

По-късно министърът посети отделението по детска онкохематология и раздаде подаръци на малките пациенти, болничната аптека, в която видя модерния робот за разтваряне на цитостатици, отделението по нуклеарна медицина и се срещна с медиите, информират от лечебното заведение. 

Министър Ананиев коментира, че правилното управление на болницата, високотехнологичното оборудване и квалифицираният медицински персонал са верният път за високите резултати. „По-добре средствата, които се дават за лечение на български граждани в чужбина да се инвестират в болниците в страната, за да се лекуват хората тук, а защо не утре ние да лекуваме чужденци в България“, коментира още министърът.

От отчета за 2017г. стана ясно, че  УМБАЛ „Св. Марина“- Варна разполага с 1 392 легла. В болницата работят общо 2 073 души, между които над 529 са висш медицински персонал - висококвалифицирани университетски преподаватели, национални и регионални консултанти.

Най-голямата болница в Източна България, която вече е утвърдена като европейското лице на българското болнично здравеопазване, предлага на пациентите комплексно медицинско обслужване, включващо доболнична, болнична и спешна помощ, диагностика с най-модерна и високотехнологична апаратура и експертна медицинска дейност. Тук българските пациенти могат да получат високоспециализирани медицински дейности, диагностика и лечение, за които до скоро се налагаше да пътуват извън страната и да плащат непосилни средства на европейските болници, посочват от лечебното заведение.

През 2017г. в УМБАЛ „Св. Марина“ са увеличени приходите, намалели са задълженията и просрочията към доставчици, за медикаменти и за медицински консумативи, както и се е увеличила средната брутна работна заплата спрямо предходната 2016г.  През изминалата година болницата е удвоила капитала си и е приключила годината без задължения към държавата, общината и персонала. През годината болницата е закупила със собствени средства 10 апарата за хемодиализа, ултразвуков апарат за детската клиника по клинична хематология и онкология, 3 апарата за изкуствена белодробна вентилация, хирургична видеосистема, мобилна рентгенова система със С-рамо за клиниката по ортопедия и травматология, респиратор, апаратура за хирургическо лечение на предсърдно мъждене посредством криоаблация и дозиметрична апаратура и оборудване.

От кампанията на Президента „Българската Коледа“ болницата е получила апарат за дихателна реанимация, фибробронхоскоп, термолегло, холтер, ехокардиограф, дефибрилатор  и друга апаратура.

Реновирани и модернизирани са първа клиника по нервни болести, клиниките по съдова хирургия, вътрешни болести и отделението по кожни болести и венерология. Модернизирани и обновени са 32 учебни зали и 3 аудитории. Извършени са също реконструкция на централния и южния вход, изградено е ново КПП,  възобновено е осветлението, направен е основен ремонт на централната алея  и са изградени допълнителни паркинги за персонала.

Инвестирани са средства в съвременни технологии, които включват PACS система с отдалечен достъп до информация, сървърна база и система за дистанционно наблюдение на образни изследвания. За същия период МУ-Варна е предоставил 2 ехокардиографа с работна станция, ендоскопска урологична апаратура и ехосономамограф. Университетът и болницата заедно развиват и общественозначима дейност в музея по история на медицината.

Предстоят да бъдат изградени и закупени нова ангиографска лаборатория за интервенционално лечение на мозъчно-съдови заболявания, апаратура за дълбока мозъчна стимулация, висок клас анестезиологичен комплекс, локална котелна инсталация и полисомнографски център, както и да бъде внедрена радиосинтезна система за продукция на пациентски дози от радиофармацевтици, базирани на галий 68.

В началото на 2018г. болницата получи акредитационна оценка „отлична“ за цялостна медицинска дейност за срок от пет години, а на 14 март правителството я определи като Университетска болница за този срок.

Поддържането и развитието на материалната база е съществена предпоставка за осигуряването на качествено обучение на медицинските специалисти, тъй като има задължително практическо обучение по предклинични и клинични специалности, допълват от лечебното заведение. В МУ-Варна се обучават над 5207 студенти, специализанти и докторанти, между които и 1400 студента от 44 страни, основно от страни членки на ЕС. Всички те получават в МУ-Варна теоритична и практическа подготовка, съответстваща на най-добрите европейски и световни университети.

От болницата припомнят още, че в сряда правителството реши да предостави правата на едноличния собственик на капитала по управлението й на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ за срока на акредитационната оценка на лечебното заведение като университетска болница.

Сред положителните страни на този модел са стимулиране развитието на медицинската наука, повишаване мотивацията на преподавателския състав, оптимизиране разходите и подобряване финансирането на болницата. Също така фактът, че ще се появят нови възможности за увеличаване на трудовите възнаграждения на персонала в университетската болница. Обединението ще доведе и до по-ефективното разпределение на финансовия ресурс в сферата на здравеопазването и ще подобри дейността на болницата. Освен това ще се повишат възможностите за инвестиране в материалната база и специализираната апаратура на лечебното заведение. Възможността за практическо обучение в базата на търговското дружество ще стане по-голяма и няма да бъде ограничавана от решения на органите за управлението му.

„Не на последно място обединението ще доведе до по-добра и по-качествена услуга за пациентите, защото те ще бъдат лекувани в модерна, високотехнологична болница от квалифицирани лекари и университетски преподаватели.“, коментира ректорът на МУ-Варна проф. Иванов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
w$Y%

Гост 25.03.2018 17:16:22

От три бона нагоре

Гост 25.03.2018 16:06:10

Заплатите какви са,заплатите.Това е важното.Задълженията да си ги оправя собственика-държавата.

Димитров 25.03.2018 10:25:10

Абе всичко хубаво ама да не стане като ВМА.И там имахме мениджър на годината при десетки милиони задължения.

Гост 24.03.2018 19:25:02

О бе глупак неразбрали 0

Св Марина 23.03.2018 22:44:46

Който го е яд да ни жъне отзад

gost 23.03.2018 17:18:29

Подвеждащо заглавие .Задълженията са намалели и колко са в деиствителност.Цифрата.

Гост 24.03.2018 10:59:13

Няма цифра - важното е да звучи добре .


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...