Случването на донорски ситуации е нещо стандартно. Твърде често, за съжаление, има подходящи за донори пациенти. От изключително значение е бързата реакция и трезвата преценка на координаторите, че потенциалният реципиент може да бъде реализиран. Това каза пред БНТ проф. Ивелин Такоров, началник на I клиника по коремна хирургия във ВМА, по повод двете донорски ситуации у нас, реализирани за 24 часа.
По думите му, ако не се обърне внимание на стигмите на мозъчна смърт още в самото начало, тя може да прерасне в биологична и пациентът да не е подходящ за донор.
Проф. Ивелин Такоров разказа, че първата ситуация е била в събота. „В случая първият донор беше млада жена, изпаднала в мозъчна смърт след хеморагичен инсулт. Сърцето на жената беше малко като размери и в листата на чакащи на УМБАЛ „Проф. Чирков“ нямаше подходящ реципиент, затова то замина за Румъния. Вторият пациент е 22-годишен, с остро настъпила мозъчна смърт, и е бил реализиран в неделните часове“, коментира проф. Такоров.
„Беше създадена много добра организация и в събота извършихме първата трансплантация. Междувременно получихме съобщение, че има втори донор в „Пирогов“ и успяхме да се организираме една след друга“, каза и доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология на ВМА.
Той допълни, че във Военна болница има създадена организация на няколко екипа, които по всяко едно време могат да реагират.
„Другото много важно нещо е отношението към близките, правилното поднасяне на информацията в аспект да бъдем точни, за да се избегнат всякакви спекулации, че този човек може някога да бъде съживен. Ангиографията установява мозъчната смърт. След това се правят съответните диагностични тестове. Мозъчната смърт се установява от комисия от трима експерти. Мозъчната смърт е необратимо събитие, пациентът никога няма да бъде върнат към живот“, каза доц. Такоров.
Той подчерта, че целият процес минава през толкова много хора, че на практика спекулация е невъзможна. Доц. Васил Михайлов допълни, че трансплантацията е дълъг процес, който продължава 24-36 часа и в него участват страшно много хора – над 70 човека.
Според доц. Михайлов липсва активно търсене на потенциални донори. „Координаторите по донорство са компетентните хора, които могат да разяснят всички проблеми пред възможностите за трансплантациите у нас“, каза той.
Според проф. Такоров също законодателството ни е перфектно, а проблемът е в откриването на донори. „Държавата трябва да покаже ангажираност към трансплантационния процес и да се подпомогне дейността на реаниматорите и координаторите“, каза той.
Медиците допълниха, че донорските ситуации от началото на годината, реализирани във ВМА, са девет.
Към делото на професор Владов дълбок поклон! Към идеята на министъра да раздува държавната администрация – твърдо не! Служителите от бившата агенция по трансплантации, които в пълната си численост преминаха към ИАМН, показват мързел и това не е нещо, което да се насърчава.
Респект към труда на доц Васил Михайлов и екипа на проф Владов! Респект
Лобират за самостоятелна агенция по трансплантации от 70 човека пълна с Пеевчета и Ванини. Ще правят чай и ще бършат праха от мебелите.
Що бе, не е трудно. Преди време, шефът на психото събираше за клинични проучвания клошари от спирките пред болницата :)