!
Петък, 28 Юни 2024
19
юли
2
 

Сърдечната недостатъчност не е задължително фатална диагноза

Сряда, 19 Юли 2023 | 09:28:36
2

Сърдечната недостатъчност все още е диагноза, която буди безпокойство в пациентите. За съжаление се наблюдава тенденция към нарастване на случаите на това заболяване заради

Сърдечната недостатъчност все още е диагноза, която буди безпокойство в пациентите. За съжаление се наблюдава тенденция към нарастване на случаите на това заболяване заради увеличаване продължитеността на живот и нарастване на рисковите фактори, водещи до развитие на сърдечна недостатъчност. Това заболяване може да засегне лица от всички възрасти. Умора и задъхване са сред най-честите признаци. В същото време през последните години лечението на сърдечната недостатъчност бележи чувствителен напредък. За това колко страшна е диагнозата сърдечна недостатъчност, превенцията и възможното лечение разговаряме с д-р Тихомир Христов, кардиохирург в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“.

 Какво представлява сърдечната недостатъчност?

 Сърдечната недостатъчност е крайната фаза на много от сърдечните заболявания. Представлява невъзможността на сърцето да изтласква достатъчно кръв за задоволяване на метаболитните и кислородните потребности на организма. Пациентите имат често оплаквания от болка в гърдите, тежест, лесна умора, задух, ограничен физически капацитет и белодробен и/или системен венозен застой. Тези симптоми се дължат на неадекватното кръвоснабдяване на различни органи и тъкани по време на усилие и на задръжка на течности, което пак от своя страна се дължи на нарушената способност на сърцето да се пълни и изпразва оптимално. В началото на заболяването симптомите се появяват само при физически усилия, а в крайните етапи се наблюдават и в покой.

 Кои са рисковите фактори и заболяванията, които водят до сърдечна недостатъчност?

Най-честите заболявания, които могат да доведат до сърдечна недостатъчност, са исхемична болест на сърцето, артериална хипертония, кардиомиопатии, ритъмна патология, перикардит, както и някои вродени пороци на сърцето. Редица допълнителни подлежащи заболявания, като щитовидна дисфункция, анемия, затлъстяване, метаболитен синдром и други могат да влошат протичането на болестта. Рисковите фактори които влизат в съображение са много и най-различни. Тук влизат факторите на околната среда, в която живеем. Тъй като нашата държава попада в групата на развиващите се държави, можем да наблюдаваме увеличаване на това заболяване, пропорционално с напредване възрастта на пациентите и все повечето вредни навици, които има населението.  Най-силно застъпени са: тютюнопушенето, употребата на алкохол, нездравословното хранене, висок холестерол, сънна апнея, инфекции, депресия, социална изолация. Затлъстяването е един голям проблем, не само като социален фактор. Хората с наднормено тегло са предразположени към голям брой хронични заболявания. За съжеление това е сериозен проблем на нашата държава, страните от Европа и САЩ.

 Какви са симптомите на сърдечната недостатъчност?

Симптомите и признаците при сърдечна недостатъчност варират в изключително широки граници, като зависят от давността на нарушенията, както и коя част на сърцето са засегнали. Острата сърдечна недостатъчност обикновено протича със силно изразени симптоми, разгърната клинична картина и бързо влошаване на общото състояние, като липсата на спешна медицинска намеса крие риск от дългосрочни усложнения. При хроничната сърдечна недостатъчност често са налице само някои от характерните за болестта прояви, възможни са и периоди без оплаквания, както и обостряне на състоянието с разгръщане на клиничната картина под въздействието на определени провокатори. Пациентите  обикновено съобщават за  болка в гърдите, тежест, лесна умора, задух, ограничен физически капацитет и белодробен застой.  Най-важно е да се намери причината довела до сърдечната недостатъчност. Например, ако причината довела до сърдечна недостатъчност е аортна стеноза. Може успешно да се лекува в момета, както оперативно, така и интервенционално. Ако пациента е над 75 години и има придружаващи заболявания, е показан за TAVI. Ако пациента е под 75 години е показан за аортноклапна хирургия. Като при нас в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“, пациентът има възможност да бъде опериран и лекуван по най-съвремените методи в момента,включващи миниинвазивен подход и безшевни клапи.

 Какво лечение се прилага?

Както казах вече, първото и най-важно нещо е да се намери заболяването, което е довело до сърдечна недостатъчност. В началото се започва медикаментозно лечение. Ако симптомите персистират и се задълбочават се налага да се извърши ехокардиография и коронарография, която ще обективизира степента на назоляването. Ако има запушване на една или две коронарна артерия, пациента се насочва за балонна дилатация и последващо стениране. Ако резултата от коронарографията покаже повече засегнати артерии, пациентът е показан за байпас хирургия. Важно е да отбележим че, ако ехокардиографията покаже увреждане на клапите на сърцето, пациентът трябва да се насочи за клапна хирургия. Тъй като, ако сърдечните заболявания не се лекуват адекватно и навременно със сигурност ще доведат до сърдечна недостатъчност.

Има ли нещо специфично относно хирургичното лечение на сърдечна недостатъчност?

Специфичноста е може би в това, че сърцето е центърът на тялото. Ранното диагностициране и навременно лекуване водят до по-качествено лечение, което от своя страна води до по продължителен живот. Сърдечната недостатъчност е много инвалидизиращо заболяване, тъй като изважда хората от социалната среда. Те не са в състояние да работят, защото нямат сила. Друг аспект на това заболяване е факта, че са изключително висок разход за НЗОК. Профилактиката е много важна. Диагностицирана навреме, лекувна и проследявана сърдечната недостатъчност има по добра перспектива за пациентите. Тогава много бързо пациентът се връща в обществото и ползата от лечението е по-голяма за пациента.

 Можем ли да кажем, че това не е задължително фатална диагноза?

Да. Сърдечната недостатъчност не е задължително фатална диагноза при навременно и адекватно лечение. Много често пациентите се страхуват и отказват да се оперират. Искам да припомня, че УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ е поставила основите на кардиохирургията  в България и при нас пациентите могат да намерят лечение, отговарящо на най-високите медицински стандарти. След операцията, когато вече е коригиран порока, пациента има възможност за воденето на нормален живот.

 Каква превенция препоръчвате?

Препоръчва се, когато пациент е с диагностицирано сърдечносъдово заболяване, да посещава редовно кардиолог, за да не се стига до сърдечна недостатъчност, да лекува наврем своите сърдечни заболявания. Ако вече е установена сърдечна недостатъчност, е хубаво пациентите поне два пъти годишно да посещават кардиолог за корекция на терапията и лечението. При нас в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков“ провеждаме често „Дни на отворените врати“, както и безплатни прегледи, така че всички пациенти могат да се възползват от тези наши инициативи. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sWxk

ФАКТ 19.07.2023 11:24:45

Тоз сам си задава въпросите и сам си отговаря като чете от учебника за студенти

Гост 20.07.2023 09:18:39

...и най-вероятно пише статии с ChatGPT. Прекрасен нов свят на медицината!


Всичко за коронавируса
Още новини
МБАЛ – Пазарджик вече предлага и Текар терапия
27.06.2024 17:19:39

МБАЛ – Пазарджик вече предлага и Текар терапия

Отделението по физикална и рехабилитационна медицина на МБАЛ – Пазарджик вече предлага и ле ...

Доц. Калпачки: Времето е критично важно за лечението на инсулт
27.06.2024 16:52:10 Надежда Ненова

Доц. Калпачки: Времето е критично важно за лечението на инсулт

„Времето за реакция при остър миокарден инфаркт и инсулт е критично важно. Всяка минута над ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...