Министерството на здравеопазването ще изгради единен национален КОЛ-център, към който гражданите ще могат да отправят запитванията си за ваксинацията срещу COVID. Това става ясно от резюме на отчета на здравния министър д-р Стойчо Кацаров за свършеното от Министерството на здравеопазването в първите 30 дни от работата на служебното правителство. Чрез центъра ще се предоставя информация и за противоепидемичните мерки и други въпроси.
Екипът на д-р Кацаров посочва още, че е даден приоритет на имунизацията на възрастните хора и тези с тежки хронични заболявания, както и че е стартирана информационна кампания за популяризиране на ползите от ваксинацията. Извършва се кръстосан анализ на данните за броя на българските граждани, които вече са се срещали със SARS-CoV-2. Целта е да имаме точна прогноза кога страната ни би могла да постигне колективен имунитет (преболедували, имунизирани, срещнали се с вируса), се пояснява още в резюмето.
В резюмето се припомня, че е възложено на НЦОЗА извършване на пълен анализ на действията по управление на кризата с COVID-19, анализ на извънредната смъртност и дейността на лечебните заведения.
В него се отбелязва още, че медико-статистическата информация не е събирана систематично и има големи празноти. „Нямаме дори приблизителна оценка на броя на българите, които вече са се срещали с вируса. По брой на проведените тестове за COVID-19 сме на последно място в ЕС, а леталитетът е два пъти по-голям от средния в ЕС, е разписано в него. Заварихме над 5000 души с погрешно издадени сертификати, посочват още от новото ръководство на МЗ и допълват, че е създадена процедура за отстраняването на грешките, както и е организирането на електронен сертификат за ваксинирани, тествани и преболедували.
Отбелязва се и че страната ни не е разполагала с единен протокол за поведение при заразяване със SARS-CoV-2, което също е сред причините за високата смъртност. Поради тази причина служебният екип в МЗ е създал работна група с представители от 17 експертни медицински съвета за изготвяне на Единен национален протокол за диагностика, амбулаторно и болнично лечение на пациенти с COVID-19. Основата на протокола вече е готова и ще бъде публикуван до края на месец юни, посочват от МЗ.
А кол-гърли ще има ли?
Ще има, но само за онези, на които им става.
e.aз само ще гледам и слушам