Вторник, 11 Февруари 2025
11
февр
 

Стартира българска платформа в помощ на управлението на стреса и бърнаут-синдрома

Вторник, 11 Февруари 2025 | 15:46:29


След 3 години научна и изследователска дейност, български екип създаде иновативната и единствена по рода си платформа у нас и в Европа - Practical Stress. Тя дава възможност за борба с хроничния стрес и професионалното прегаряне, както и за цялостно уп

След 3 години научна и изследователска дейност, български екип създаде иновативната и единствена по рода си платформа у нас и в Европа - Practical Stress. Тя дава възможност за борба с хроничния стрес и професионалното прегаряне, както и за цялостно управление на менталното здраве. Решението от ново поколение е в полза на всички работещи, които страдат от стрес, нарушено качество на живота, ниска ефективност на работното място и висок риск от животозастрашаващи заболявания.

Платформата Practical Stress е създадена по идея на основателя на компанията Somenso Силвия Куманова и се основава на 30-годишния изследователски опит на отдела по психофизиология на БАН и на ръководителя на катедра "Органична химия" на Софийския университет проф. Милен Богданов и екипа му. Научен ръководител на проекта Practical Stress е проф. д-р Юлияна Йорданова от Института по Невробиология към БАН, която е и главен редактор на европейското научно издание за психофизиология International Journal of Psychophysiology. В екипа участват още проф. Васил Колев от Института по невробиология и екипът на доц. д-р инж. Радослав Милчев от София Тех Парк. Партньори на проекта са лаборатории Synevo.

“Стресът е в епидемични размери и е недостатъчно осъзнат и адресиран. Глобални и локални причини, които не са под наш контрол, водят до състояние на нестабилност и несигурност. Менталният стрес влошава качеството на живота ни”, каза проф. Юлияна Йорданова на представянето на платформата пред бизнеса и представители на медицинското и научното съсловие.

Един от всеки четирима работещи в Европейския съюз има проблем, свързан със стрес, според последния доклад на European Agency for Safety and Health at Work and Eurofound. Хроничните болести вече се развиват от по-ранна възраст. Заболелите от диабет тип 2, например, причинен от стрес, се очаква да нараснат два пъти и половина повече през 2030 година, в сравнение с 2020 г. Според актуално изследване за качеството на живота в ЕС през 2024 г., делът на хората, които често се чувстват напрегнати или тревожни, самотни, потиснати или депресирани, се е увеличил между 2023 и 2024 г. във всички възрастови групи, с изключение на тези на 65 или повече години.

В работата си по платформата Practical Stress екипът на Somenso установява, че при хората с депресия настъпват физиологични изменения в мозъка. Компанията целенасочено инвестира в знания и технологии, за да помогне на всеки човек да поеме управлението на менталното си здраве, а на бизнеса – да се погрижи за най-ценния си актив – хората.

“Хроничният стрес предизвиква хронични заболявания, което води до лошо качество на живота. Ние сме на първо място в цялата европейска общност по показатели като сърдечносъдови заболявания, инфаркти, инсулти. Това е изключителен проблем за всяка здравна система, както и за бизнеса - при остър недостиг на кадри в почти всички сектори се инвалидизират хора в трудоспособна възраст”, сподели Силвия Куманова част от мотивацията си да разработи иновативно решение за борба със стреса и бърнаута.

Practical Stress измерва и анализира резултатите от обективни изследвания на физиологичните показатели /биомаркери/ и субективната оценка за качеството на живота. Платформата, освен че дава възможност на всеки да проследява състоянието си с персонализиран акаунт и да ползва информационни ресурси и възможности за терапия със специалисти, включва достъп до революционния инструмент за откриване и управление на стреса и бърнаута на ранен етап - Test My Stress.

Алгоритъмът за индивидуална оценка на Test My Stress обединява седем различни модула с психологични и физиологични тестове за изследване на параметрите на стреса. Иновативният скринингов процес включва изследване на демографски данни, психологични тестове за субективна оценка за качеството на живот, ефектите на стреса върху паметта и самооценката, физиологични маркери – хормони на стреса,  имунологичния отговор и активността на автономната нервна система. Математическата обработка на резултатите от тестовете в платформата позволява на всеки един човек да проследи състоянието си преди появата на хроничен стрес, бърнаут или депресия. Изобретението Test My Stress е подкрепено и финансирано от EEA Grants and Norway Grants в сътрудничество със София Тех Парк – лаборатория Изкуствен интелект и CAD системи и супер компютъра Discoverer.

Платформата Practical Stress е тествана сред случайна извадка от 110 души. Резултатите показват, че 75% от изследваните отчитат някакво ниво на депресия, а 50% от участниците са с висок риск от развитие на соматични заболявания.

Тревожните данни за нивата на стрес и отражението им върху цялостното здравословно състояние на хората у нас и в Европа предпоставят новата тенденция, очертана от Deloitte Analysis. Според нея до 2040 г. две трети от разходите за здравеопазване ще бъдат пренасочени към благосъстояние и ранно откриване на заболявания.

Активите на Somenso, като иноватор в решенията за откриване и борба със стреса и прегарянето, с два патентовани продукта Practical Stress и Test my Stress, се оценяват на 1 милион лева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fMqW


Всичко за коронавируса
Още новини
Стартира обществено обсъждане на ново фармакотерапевтично ръководство по медицинска онкология
11.02.2025 17:22:27

Стартира обществено обсъждане на ново фармакотерапевтично ръководство по медицинска онкология

Нови медикаменти и осъвременени терапевтични схеми са включени в актуализираното фармакотерапевти ...

Здравната комисия на СОС ще обсъжда трудовите договори на сестрите в детските ясли
11.02.2025 16:45:54

Здравната комисия на СОС ще обсъжда трудовите договори на сестрите в детските ясли

Проблемите с трудовите правоотношения на медицинските сестри в яслените групи на детските градини ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...