!
Вторник, 02 Юли 2024
10
юли
1
 

Според БСК Законът за бюджета на Касата не създава условия за реформиране на системата

ARPharM: Възразяваме възможността НЗОК да заплаща медикамент по най-ниската цена, отчетена от една болница

Понеделник, 10 Юли 2023 | 17:15:20
1

Възразяваме срещу възможността НЗОК да заплаща лекарствените продукти по цена, равна на най-ниската цена за единица количество лекарствено вещество за същия лекарствен продукт, от доставените на всички болници, сключили договор с НЗОК, през месеца, пре

Възразяваме срещу възможността НЗОК да заплаща лекарствените продукти по цена, равна на най-ниската цена за единица количество лекарствено вещество за същия лекарствен продукт, от доставените на всички болници, сключили договор с НЗОК, през месеца, предхождащ месеца, за който се отнася отчета на лечебното заведение.

Това се казва в становището на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) относно Закона за бюджета на НЗОК 2023. Асоциацията  обединява 23 международни иновативни производители и притежатели на разрешения за употреба на лекарствени продукти.

Според Асоциацията причината за възражението е, че обвързването на реимбурсната стойност, заплащана от НЗОК на всички изпълнители на болнична медицинска помощ, приложили на пациенти и отчели към НЗОК през съответния месец даден лекарствен продукт, с най-ниската цена, отчетена от едно лечебно заведение за предходния месец, създава възможност за злоупотреби, враждебно ценообразуване и пълно блокиране на доставките на съответния лекарствен продукт. „Ако бъде приета разпоредбата би поставила участниците в процеса на лекарствено снабдяване в невъзможност да предвидят на каква цена НЗОК ще заплаща лекарствения продукт през следващия месец. В случай че се въвежда нова референтна стойност, над която НЗОК не заплаща лекарствени продукти на изпълнители на болнична медицинска помощ, тя следва да е изчислена на базата на средноаритметичната стойност, постигната в проведените обществени поръчки от сключилите договор с НЗОК изпълнители на болнична медицинска помощ през предходната година. Подобно правило би гарантирало по- добър контрол върху стойностите на лекарствените продукти, заплащани от НЗОК на лечебните заведения, без да се стига до злоупотреби и блокиране на доставките“, се казва в становището на ARPharM.

От Асоциацията подчертават, че фармацевтичните компании, притежатели на разрешения за употреба на лекарствени продукти, поемат съществен финансов риск при доставката на лекарствени продукти, чиято стойност се заплаща напълно или частично от НЗОК, произтичащ от заложените изисквания да подписват ежегодни договори с НЗОК и да поемат задължения за заплащане на отстъпки и компенсации на НЗОК. Общата стойност на отстъпките и компенсациите през 2022 г. е близо 400 милиона лв. При коефициент над 1 доставката на много лекарствени продукти, чиято цена на производител вече е сред най-ниските в ЕС, без икономически загуби е невъзможна. В някои случаи се формира нулева или дори отрицателна цена.

„Така предложеният законопроект в частта си относно здравноосигурителни плащания за лекарствени продукти предотвратява прекомерното нарастване на размера на отстъпките, не предполага възстановяване на средства от ПРУ към НЗОК, надвишаващи 100% от ръста на плащанията на НЗОК за съответните лекарствени продукти, и ще избегне блокиране на достъпа на пациентите до определени лекарствени продукти, заплащани от НЗОК, поради което следва да бъде приет във вида, в който е предложен“, казват от ARPharM.

От Асоциацията подкрепят ЗБНЗОК за 2023 г. в частта му здравноосигурителни плащания за лекарствени продукти. „Предвидените средства за здравноосигурителни плащания за лекарствени продукти за домашно лечение и в болнична помощ осигуряват устойчивостта на лекарственото снабдяване през 2023 г. и предоставят на притежателите на разрешение за употреба гаранции за предвидимост на финансовия риск, произтичащ от поемането на задължения за заплащане на отстъпки и компенсации на НЗОК“, смятат още от ARPharM.

Фармакомпаниите подкрепят текста в законопроекта, който предвижда Надзорният съвет на НЗОК да приеме методика за разпределяне на средствата от резерва на НЗОК и са категорични, че такава Методика би могла да уреди реда и условията на използването на средствата от резерва на НЗОК в случай на непредвидени в бюджета здравноосигурителни плащания, в случаите на превишение на размера на предвидените в бюджета здравноосигурителни плащания или пропорционално разпределение, когато предходните хипотези не са се осъществили.

Становище по законопроекта са дали и от Българска стопанска камара, в което принципно го подкрепят, тъй като се намираме в извънредна ситуация, в която в средата на 2023 г. държавата функционира на база на бюджетната рамка за 2022 г., чието действие беше удължено два пъти в рамките на предходните 6 месеца. „Необходимо е да се обезпечи нормалното функциониране на осигурителната система, както и да се осигури сигурност и предвиди мост у осигурители и осигурените лица“, казват от БСК.

Същевременно обаче от камарата подчертават, че ЗБНЗОК не създава условия за реформиране на системата и за подобряване качеството на здравното обслужване на населението.

„С този бюджет се възпроизвежда ситуацията през 2022 г., с което се създават условия да се задълбочат деформациите и недоволството от работата на системата. Публичните разходи за здравеопазване като дял от БВП продължават да са в диапазона около 4,6%, при средно за страните от ЕС 7-11% (без доплащанията, извършвани от пациентите). Запазването на сравнително нисък дял на публичните средства е фактор за постоянно влошаване на качеството на обслужване, за намаляване на възможностите за оказване на адекватна и достъпна медицинска помощ. Не се предвижда значително увеличаване на дела и размера на разходите за извънболнична помощ, за сметка на прехвърляне на дейности от болничната помощ. Делът на средствата за болнична помощ се запазва около 47.8% при средни равнища е ЕС от около 30%. Въпреки декларираните намерения, относителният дял на средствата за извънболнична дейност се запазва около 13.5% при средни равнища за ЕС от 26-28%. Липсват политики и решения за ограничаване на разходите за лекарства, които достигат до 26,7% от бюджета на Касата, при средно равнище за страните от ЕС 15-18%“, смятат от БСК.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
hg87

Гост 11.07.2023 11:03:26

Комунягите от БСК в качеството си на какви се изказват.


Всичко за коронавируса
Още новини
Обучение за безопасност на пациента преминаха медсестри от Добрич
02.07.2024 17:29:29

Обучение за безопасност на пациента преминаха медсестри от Добрич

Обучение за медицински сестри на тема „Безопасността на пациента в здравните грижи“ с ...

Отново обявиха конкурс за независим член на Борда на Ортопедията
02.07.2024 17:15:51

Отново обявиха конкурс за независим член на Борда на Ортопедията

Конкурс за независим член на Съвета на директорите на Университетската специализирана болница за ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...