„През последните седмици сме свидетели как цели региони в страната остават без базово здравно обслужване на населението, закриват се отделения по акушерство и гинекология, спират прием педиатрични отделения. За случващото се сега БЛС предупреждава вече десетилетие, заявявайки многократно, че ако не се вземат мерки, ще настъпи срив в системата, и за съжаление, сега го наблюдаваме с очите си“. Това се казва в позиция на Българския лекарски съюз по повод последните случаи в лечебни заведения, станали обществено достояние: оставките на почти всички лекари от единственото общинско педиатрично болнично отделение в София, както и временното затваряне на АГ-отделението в пернишката болница заради напускането на акушерки.
„Това е поредното доказателство, че най-уязвимите болници, които са извън големите градове, са оставени да решават както могат и сами проблемите си, като подчертаваме, че това не са проблеми на отделните ръководители и лечебни заведения, това е национален проблем, които засягат цялото общество“, отбелязват от БЛС.
„Здравната система е недофинансирана от години, липсват регионални политики и такива за кадрово обезпечаване в системата на здравеопазване в България. Погрешни са твърденията за свръх много пари отделяни за здраве, на които съсловната организация винаги се е противопоставяла и цифрите го доказват. Ние продължаваме да бъдем с най-ниския дял от БВП за финансиране на здравеопазване от ЕС и с най-ниската здравноосигурителна вноска“, припомнят от съсловната организация.
„Отново обръщаме внимание, че абсолютният брой на лекари, медицински сестри и акушерки не е точният показател за кадрова обезпеченост. От години настояваме да се анализира и възрастовата характеристика на работещите в здравната система, която показва, че здравеопазването се крепи на работещи пенсионери“, подчертава се в позицията.
Припомняме, преди дни в писмен отговор на здравния министър на въпрос от депутат бе казано, че броят на акушерките у нас е над средния за ЕС и те са достатъчни за нуждите на системата.
„Ето защо още веднъж призоваваме обществото и политиците в България да се обърнат с лице към тези проблеми и да помислят за решаването им. Един от начините за това е повишаване на здравната вноска, повишаване на процента от БВП, който се отделя за здравеопазване. Сред останалите мерки са промени в начина, по който се обучават и квалифицират медицински сестри и акушерки, така че професията да стане привлекателна от една страна, а от друга да позволи активната им работа още по време на обучението. Необходимо е доразвиване на системата от стимули за подкрепа на болници, които са единствени в общината, за да не бъдат зависими толкова много от това колко пациенти имат и др. мерки“, посочват от БЛС.
„Предвид заплахата случаите, които наблюдаваме сега, да се превърнат в епидемия и цели региони в страната да останат без базова здравна грижа, настояваме за спешни мерки за гарантиране на стабилността на системата“, заключават от лекарската съсловна организация.
АГ отделението на пернишката болница затваря врати от 1 май
24.04.2025 11:19:51Доц. Кирилов: У нас няма и не се очертава дефицит на акушерки
23.04.2025 11:19:25Медик протестира срещу лоши условия на труд
14.04.2025 09:41:58