Всички пациенти с астма у нас – независимо дали тя е лека, среднотежка или тежка – имат достъп до съвременно лечение. В това бяха категорични събеседниците в днешното издание на подкаста на БНР „В центъра на системата“, посветен на заболяването.
Гости на подкаста бяха проф. Диана Петкова, председател на УС на Българското дружество по белодробни болести, доц. Владимир Ходжев, председател на Националния борд по белодробни болести и началник на Клиниката по белодробни болести в Пловдив, както и Диана Хаджиангелова, председател на Асоциацията на българите, боледуващи от астма.
Трябва да бъдем благодарни за това, което имаме сега, коментира Хаджиангелова, като припомни извървения през години път от заплащането на наличните медикаменти от джоба на пациента до покриването на съвременна терапия от НЗОК към днешна дата, като увери, че сега пациентите с астма в България имат достъп до най-модерните инхалаторни медикаменти.
Няма пациент в България, който да няма лечение, категорична бе и проф. Диана Петкова. „Всички болни с астма – независимо лека или тежка, имат безплатен достъп до най-модерните молекули, които се използват в Европа и в света“, подчерта тя.
Проф. Петкова посочи, че във всеки университетски град в България има създадена към университетските болници комисия, която разглежда и консултира конкретно пациентите с тежка астма. „Защото диагнозата „тежка астма“ изисква много точна оценка на пациента, наличие на диференциална диагноза с различни други заболявания, които биха могли да уподобят проява на пристъпи от астма, а всъщност да са свързани със сърдечносъдови или с други заболявания, които могат да имат съответната клинична картина. И всъщност над 500 пулмолози, които работят в България, имат добрата подготовка, изключителната компетентност и възможност да лекуват, да проследяват и да дават насока за тези пациенти, които са преценени като такива с тежка астма, за новото лечение с биологичните молекули“, коментира тя.
Специалистката отбеляза още, че у нас към момента за пациентите с тежка астма са налице достъпни от над 10 години молекули на четири медикамента, а отскоро – пет, които лекуват тежката астма.
Процедурата за отпускане на биологична терапия за пациентите с тежка астма е дълга, но болните не са оставени без лечение през това време, отбеляза тя.
„Преди да стигнат до биологично лечение за астма, болните трябва да имат обстойна оценка, екзактно направена диференциална диагноза, за да можем да оценим, че техните страдания се дължат именно на тежката астма, а не да лекуваме по принцип. Затова и в нашата страна е създадена такава организация, която работи. Колегите, които оценяват пациентите, са професори, ръководители на клиники в университетски бази над 30-35 години стаж зад гърба си. И целта е да бъдат прецизирани онези, които са подходящи, а ако не са подходящи, на пациента да се предложи алтернатива“, обясни проф. Петкова.
Думите и потвърди и доц. Владимир Ходжев, като даде още разяснения по процедурата за оценка на пациентите с астма. „Когато влиза нова терапия, от нея може да има както ползи, така и странични ефекти. Така че всичко това, на базата на изготвени клинични проучвания, кратки характеристики на медикамента – всичко това се оценява, минават се технологии, сравняват се резултатите от лечението в други държави“, каза той.
Доц. Ходжев също подчерта, че пациентите с астма у нас разполагат с всички медикаменти, които са в световната практика, като отбеляза, че не във всички държави това е така.
Основният фактор при астмата е качеството на въздуха, отбелязаха и двамата специалисти. Тук като проблем се включват тютюнопушенето, отоплението на твърди горива, а през последните години – и вейповете, посочиха те.
„Истината е, че нищо освен чист въздух не трябва да влиза в белите дробове“, заключи доц. Ходжев.
Целия подкаст можете да чуете тук.
Стига да е вярно!
Звучи красиво!
Всеки пациент, посетил пневмофтизиатър има достъп до най- съвременно инхалаторно лечение и то по каса. Всеки пациент има възможност да се лекува с моноклонални АТ, при наличие на съответните показания за това.
Има силно разминаване с действителнистта!
Доста самонадеяни!
Не са самонадеяни, а много точни.