Служители на здравните инспекции в страната ще протестират утре срещу ниските заплати в сектора.
Инспекциите имат уверенията на Министерството на здравеопазването, че с мартенските си заплати ще получат 17% увеличение на възнагражденията си, считано от януари тази година, но протестът въпреки това ще се състои.
От синдикалната организация в РЗИ - Благоевград обявиха, че протестът им няма да е ефективен, но запазват протестната си готовност. „От етични съображения решихме малко да променим формата на протеста, като оставаме в протестна готовност“, каза пред БНР Валентина Георгиева, председател на синдикалната организация към Федерацията на синдикатите в здравеопазването в КНСБ в Благоевград. На 15 март, когато е Денят на здравния инспектор, служителите от инспекцията в града ще работят с лентички „Протест“.
„Възнагражденията ни не са увеличавани вече може би десетина години, с изключение на добавения клас „прослужено време“, което ние не считаме за увеличение“, коментира Валентина Георгиева и посочи, че например в РЗИ Плевен специалист бакалавър получава 510 лева; в Шумен, Смолян, Кърджали, Русе, Габрово и Варна инспектори и медицински лаборанти също получават минималната работна заплата.
Служителите на Районните здравни инспекции напомнят, че тяхното възнаграждение е най-ниското в системата на здравеопазването, а заради ниските заплати проблемът с недостига на кадри в инспекциите се задълбочава.
Районната здравна инспекция в Пазарджик ще се включи в утрешните протести на здравните инспектори, които настояват за по-добри условия на труд и достойно заплащане. Протестът ще бъде през сградата на Здравната инспекция по време на обедната почивка.
И работещите в Регионалните здравни инспекции в редица други градове на страната ще излязат на протест заради ниското си заплащане. Организацията на мирния протест за утре, когато е и професионалният празник на здравните инспектори, вече е направена и няма да се промени, заяви председателят на Синдикалната организация на служителите към Медицинската федерация при КТ „Подкрепа“ Дияна Йорданова. „Направили сме си организацията. Ще излезем, ще си кажем недоволствата. В момента събирам фишове за доказателство, че наистина има хора на такива заплати“, посочи тя.
Натоварването в сектора е все по-голямо, тъй като масово служителите напускат работа. В Добрич например 20 инспектори отговарят за обектите в цялата област, които непрекъснато се увеличават. Кадрите са квалифицирани, но демотивирани и това ще доведе до още проблеми в сектора, допълни Дияна Йорданова.
Срамота е обучени и опитни служители с по 10 и повече години, с ценз, с отговорности и прочие изисквания да са минимални заплати.
По-ниски от 510 лв.????? Едва ли...
Има, има!
В РЗОК заплатите са още по-ниски! Голяма част от кадрите на РЗОК отиват в РЗИ, защото заплатите са по-високи, а работата е по-малко!
Най - напред ефективна здарвна карта , после претенциите .
А НЗОК/РЗОК няма ли да протестират или там проблеми със заплатите нямат ?
Bahti i otpadacite.Kato ne vi haresva -napuskate.Ama strah-nito ste veche lekari,nito ste Hora.Izmet dolna marzeliva.