Магистър-фармацевт от Сирия, но с български паспорт е организаторът на схемата за пране на пари чрез реекспорт на лекарства, разбита от ГДБОП и прокуратурата в петък. Полицията се е занимавала с него и преди, но за други престъпления, информира „24 часа“.
Преди време сириецът с инициали М. Х. работил в столична аптека. Роднините му също са свързани със здравеопазването. Създал контакти в болници и, познавайки пазара на лекарства, той изградил стройна структура, която включва търговци и доктори, за да се снабдява с различни медикаменти, които на Запад струват до 4 пъти по-скъпо, включително и за лечение на онкоболни, посочва изданието.
Лекари, включително и управители на болници му продавали илачи, платени от здравната каса за пациентите им. След това стоката е оставяна в склад, преди да потегли за Европа.
Над 20 души са разпитвани в ГДБОП след арестите на обвиняемите. Имало и пациенти, на които по документи са изписвани лекарствата. Хората обаче били категорични, че не са ги получавали и дори не знаели, че страдат от болестта, която се лекува с тях.
Една от аптеките, която е проверявана от разследващите е в Сливница. Собствениците й имали лиценз и за склад на едро. Във въпросната аптека и преди били констатирани нарушения при продажбата на лекарства. Магистър-фармацевтът от Сирия бил неин управител преди няколко години.
Припомняме, по време на акцията, проведена през уикенда в четири града, са арестувани седем души, проверени са над 60 аптеки, болници и офиси. Арестуван е и директор на болница.
По случая с паралелния износ на лекарства се работи отдавна и това е нормално, тъй като трябва да се съберат годни доказателства, за да могат тези, които са нарушили закона, да бъдат осъдени, коментира пред Bulgaria on Air зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков.
Той отбеляза, че МЗ няма нито разследващи функции, нито може да арестува някого за незаконни практики и затова е извършвана превантивна дейност. „Знаейки горе-долу по кое време се подготвят лекарствата за износ, нашите инспектори от ИАЛ влизаха точно накрая на месеца и тогава се попречваше на този износ и лекарствата бяха разпръснати из аптеките, за да могат хората да имат достъп до тях“, обясни д-р Пенков.
Той информира, че започват проверки в аптеки, които са наблюдавани дълго време, както и в определен тип лечебни заведения в цялата страна, в които е забелязан свръхоборот от повишаване на разходите за онкологични лекарства.
От паралелен износ с опаковка, две, от тук и от там платени от Здр каса, се правят пари, но с този изначално кокошкарски подход едва ли може да се натрупат повече от няколко милиона. А Ананиев говори за стотици, което е невъзможно да се натрупа от такава схема. Това е силно укоримо и подсъдно, но не може да е причина за голямо източване на каса, защото изписването става на ниво пациент и е лесно уловимо, ако се разпитат пациентите. Не може да стане и с опаковки Салофалк по 50 лева, каквито показаха, а предимно с т.нар. биологична терапия. Големият паралелен износ става със знанието на шефовете на големите т.нар иновативни фирми, които хем си изпълняват плана, хем и други неща. Само че това не е назаконно. Могат да ги хванат изкъсо само техните централи
Айде кажете кои са болниците лекарите и директорите дето са крало 80 милиона
Разчистили са някой дребосък, за да не пречи на големите риби. Обаче дойде дюшеш на политиците да изкарат пак лекарите виновни.
Хайде сега да видим кой е спал из здравната каса, медицинския одит и разните структури на МЗ
Това е дребна риба.
И болниците са...