Проект за остойностяване на медицинските услуги готвят от Сдружението на общинските болници. Това съобщи пред Zdrave.net д-р Радко Велков, организационен секретар на Сдружението на общинските болници в България. „Това, на което сме се спрели, е остойностяването на медицинските продукти – диагнози и терапия. В момента правим програма, с която тези неща да могат да се смятат. Да прехвърлим продукта на едно знание на ресурсно ниво“, каза той.
„Ние сме за остойностяване и на лекарския труд, но въпросът е дали точно това е на дневен ред в момента“, каза и председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев, като подчерта, че не говори от свое име, а от името на Управителния съвет на сдружението. Според него целта трябва да е цялостно прекрояване на системата, защото остойностяването на труда на медицинския персонал е само малка част от проблемите в нея.
„Недопустимо е обаче в една държава един лекар да взима с до 100 пъти повече от друг лекар, независимо къде работи и какъв е като ценз. В целия свят, включително и в САЩ разликата е 3-4 пъти. В България и 10 пъти да я направим разликата в заплащането пак е нещо, което би удовлетворило по-голяма част от новопостъпилите лекари“, допълни д-р Тотев.
„Ако искаме да остойностим това, което произвежда здравеопазването, трябва да остойностим два типа дейности – единият е в производството на информационен продукт, в което влизат диагнозите и назначаването на терапия, т.е. дейности, при които с относително малки въздействия се постигат големи резултати, и вторият тип са дейности, които имат резултат от директна намеса – операции, при които въздействието е пряко и води до промяна в състоянието на пациента“, каза д-р Велков.
По думите му при тези два типа дейности разпределението на ресурсите и участието на хората е съвсем различно. „В момента при първата група, тъй като е продукт на знание, няма икономическа схема, която да казва как този продукт се превръща в разход, за да бъде остойностен. Това сме се опитали да направим“, допълни той.
Според него въпросът е дали здравеопазването в България ще бъде управлявано като динамична система или ще продължи да се управлява като статична. „Затова се занимаваме с брой легла, с бройки доктори, но не се занимаваме с това, което здравеопазването произвежда. Не дефинираме продуктите, техните характеристики, как да бъдат произведени и колко струват“, каза д-р Радко Велков.