!
Неделя, 13 Април 2025
11
апр
 

Световен ден на здравето: Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще

СЗО поставя началото на целогодишна кампания: „Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще“

Петък, 11 Април 2025 | 15:58:10


Световният ден на здравето, който се отбеляза на 7 април 2025 г., постави началото на целогодишна кампания под надслов„Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще“, която ще призове правителствата и здравната общност да увели

Световният ден на здравето, който се отбеляза на 7 април 2025 г., постави началото на целогодишна кампания под надслов„Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще“, която ще призове правителствата и здравната общност да увеличат усилията си за справяне с предотвратимата смъртност при майките и новородените и да дадат приоритет на здравето и благосъстоянието на жените в дългосрочен план. Като част от тази кампания офисът на СЗО в България отбелязва и отдава почит на българските лекари, медицински сестри и медицински специалисти и се ангажира да продължи да работи в тясно сътрудничество с нашите партньори в правителството и с всички членове на здравната общност за осигуряване на #здраве за всички.

Всеотдайните професионалисти в областта на здравеопазването в цяла България са в основата на българската здравна система и работят неуморно, за да осигурят здраве за всички със своя експертен опит и ангажираност в предоставянето на здравни услуги и осигуряване на основни грижи и подкрепа за общностите в цялата страна. Кампанията “Здравословно начало, обнадеждаващо бъдеще“  ще призове правителствата и здравната общност да продължат да отдават приоритет на дългосрочното здраве и благополучие на жените, като същевременно гарантират, че медицинските сестри, лекарите и другите медицински специалисти получават признанието и подкрепата, от които се нуждаят.

Медицинските сестри, лекарите и другите медицински специалисти са първата точка за контакт, когато пациентът се нуждае от здравни грижи. Тяхната роля се простира далеч отвъд грижите за пациентите и включва застъпничество, обучение за промоция на здравето и цялостна подкрепа за пациентите, получаващи здравни грижи в медицинските заведения в градските и селските райони. Докато отбелязваме Световния ден на здравето - и целогодишната кампания - честваме съвременните герои на България - медицински сестри, лекари и други медицински специалисти, които работят всеки ден, за да диагностицират, лекуват, управляват и предотвратяват редица заболявания и здравословни състояния, за да гарантират, че пациентите в България получават възможно най-добрите грижи. Докато отбелязваме тази кампания, призоваваме обществото да подкрепи и оцени нашите герои в здравеопазването и да признае жертвите, които правят, за да бъдем всички ние по-здрави. Припомняме любезното признание от страна на регионалния директор на СЗО за Европа, който през 2022 г. връчи на здравните специалисти на България награда в знак на тяхната отдаденост и героизъм по време на пандемията COVID-19.

По данни на Националния статистически институт на България към края на 2023 г. в България има 29 911 лекари - и въпреки че от 1990 г. насам броят им се увеличава, съществува недостиг на общопрактикуващи лекари, лекари по инфекциозни болести и алерголози поради емиграция, застаряване и неравномерно регионално разпределение на работната сила в българското здравеопазване, най-вече в първичната медицинска помощ. В отговор на това офисът на СЗО за България подкрепя Министерството на здравеопазването при анализа на човешките ресурси в здравеопазването чрез подробен анализ на пазара на труда в здравеопазването, за да проучи възможностите за увеличаване на броя на медицинските сестри и географското разпределение на лекарите в България, както и подкрепя финализирането на Стратегия за медицинските сестри, за да се отговори на основните предизвикателства и възможности за подобряване на грижите за пациентите, повишаване на удовлетвореността на медицинските сестри и осигуряване на ефективно функциониране на здравните заведения.

За Световния ден на здравето

Световният ден на здравето се отбелязва всяка година на 7 април, за да се повиши информираността за глобалните здравни проблеми и да се отдаде почит на приноса на здравните специалисти. Тази година темата е посветена на изграждането на по-справедлив и по-здравословен свят за всички. Кампанията ще продължи до 7-ми април 2026 г., когато ще бъде обявена нова тема.

За Световната здравна организация

Световната здравна организация (СЗО) играе съществена роля в мисията за насърчаване, осигуряване и защита на здравето в световен мащаб, координирана в тясно и съществено партньорство с всички държави членки, включително и с Република България. Министерствата на здравеопазването от всички държави членки ръководят мандата на СЗО за насърчаване на здравето, реагиране на здравните последици от хуманитарни извънредни ситуации и предотвратяване на болестите във всички страни. Няма друг глобален механизъм, който да е на разположение на страните, освен СЗО, за да предостави този механизъм. Достъпът до глобализирани мрежи от медицински и здравни доказателства е най-добрата гаранция за националните участници в областта на медицината и общественото здраве да осигурят възможно най-доброто ниво на грижи и защита. Действайки на глобално, регионално и национално равнище и чрез сътрудничество с ключови заинтересовани страни и партньори, СЗО също така облекчава тежестта върху правителствата, като осигурява съгласуваност и качество на всички лекарства във всички държави, гарантира безопасност и ефикасност чрез определяне на глобални стандарти и насоки, създаване на програми за преквалификация, подкрепа за националните регулаторни органи и подкрепа за глобален, регионален и национален мониторинг и надзор: СЗО изпълнява тази функция при пълна независимост и се ръководи единствено от приоритетите на общественото здраве, а не от търговски интереси. Ролята на СЗО е консултативна и подкрепяща, като предоставя технически ресурси, обучение и насоки в подкрепа на здравните програми.

В България програмите на СЗО се разработват съвместно с Министерството на здравеопазването, за да допълнят и подкрепят националните усилия за по-нататъшно подобряване на здравните системи, за предотвратяване на болестите и за насърчаване на благосъстоянието. СЗО в България реализира редица програми. Здравната политика и системи се подпомагат с анализ на пазара на труда в здравеопазването, насочен към подобряване на персонала от медицински сестри и географското разпределение на медицинските специалисти. Техническото сътрудничество е динамично по теми като имунизация или психично здраве в сътрудничество с български институции като Българския червен кръст, Националния център за анализи в областта на общественото здраве или Националния център по заразни и паразитни болести. Предотвратяването на извънредни ситуации в здравеопазването се подпомага чрез провеждане на обучение на българските епидемиолози по Системата за ранно предупреждение, сигнализиране и реагиране с цел откриване на огнища на болести по време на извънредна ситуация, чрез подпомагане на болниците за подобряване на достъпа на пациенти с ниски доходи до лечение на травми чрез работа с уязвими групи от населението от страна на общностни здравни медиатори; или чрез предоставяне на технически съвети на екипа за спешна медицинска помощ по въздух чрез европейски междудържавен обмен на технически знания и обучение. СЗО също така работи в тясно сътрудничество с Министерството на здравеопазването в подкрепа на наблюдението и управлението на реакциите при събития с цел предотвратяване на епидемии. Промоцията на здравето и превенцията на заболяванията също е съвместна област на работа за предотвратяване на хронични заболявания и насърчаване на здравословния начин на живот. Постоянни усилия се полагат и в областта на научните изследвания и данните , като СЗО подкрепя Министерството на здравеопазването в областта на научните изследвания и стандартите за данни и методологиите за събиране на данни (например: наблюдение на ваксинопредотвратими заболявания, оценки на смъртността, разпространение на определени състояния като деменция и т.н.), за да подпомогне наблюдението и оценката на здравните тенденции в България, предоставяйки ценни данни и идеи за информиране на здравните политики и програми.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
9p%t


Всичко за коронавируса
Още новини
Робърт Ф.Кенеди: До септември ще стане ясна причината за повишената честота на аутизъм в САЩ
12.04.2025 11:57:39

Робърт Ф.Кенеди: До септември ще стане ясна причината за повишената честота на аутизъм в САЩ

САЩ ще идентифицират точната причина за повишената честота на аутизъм до септември, заяви министъ ...

Кръводарителска акция на Цветница организира ВМА
12.04.2025 10:48:32

Кръводарителска акция на Цветница организира ВМА

На 13 април 2025 г. (неделя), в деня на големия християнски празник Цветница, ще се проведе кръво ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...