На 18 март 2020 г. министърът на здравеопазването разкрива временно звено за граничен здравен контрол на ГКПП Силистра-Кълъраш, което е закрито на 11 ноември 2020 г., поради силно редуцираната кадрова обезпеченост на РЗИ-Силистра и невъзможност за осигуряване на 24-часов граничен здравен контрол.
Това казва министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова в отговор на въпрос на депутата от ДПС Гюнер Ахмед относно ограничено право на придвижване на български и чуждестранни граждани през ГКПП Силистра-Кълъраш, поради липса на служител на РЗИ-Силистра.
Министърът подчертава, че здравните инспектори на РЗИ, които дават дежурства на ГКПП изпълняват и други служебни ангажименти като провеждане на епидемиологични проучвания на всички новорегистрирани случаи на COVID-19, своевременна изолация на болните и карантина на контактните им лица, осъществяване на здравен контрол в обектите с обществено предназначение за спазване на въведените противоепидемичните мерки.
„Само за м. януари 2022 г. от РЗИ Силистра са издадени 5 565 предписания за поставяне под карантина и изолация. Дейността, свързана с осъществяване на граничен здравен контрол на ГКПП-Силистра изисква допълнителен човешки ресурс. В област Силистра са налични два гранични пункта - на сухоземната граница с Република Румъния (ГКПП Силистра-Кълъраш) и ГКПП-Фериботен терминал Силистра-Кълъраш. За обезпечаването на 24 график с по 1 служител на 12-часова смяна, 7 дни в седмицата ще са необходими 12 служители, с които РЗИ-Силистра не разполага“, казва проф. Сербезова.
Тя допълва, че на този етап РЗИ Силистра не разполага с кадрови капацитет за възобновяване дейността по осъществяване на граничен здравен контрол на ГКПП Силистра-Кълъраш.
Заетите щатни бройки в РЗИ-Силистра към момента са 43 длъжности. В инспекцията са налични само 6 здравни инспектора в двете дирекции „Надзор на заразните болести“ и „Обществено здраве“ и само 1 медицински лаборант, за извършване на изследвания с бързи антигенни тестове, който обслужва кабинет в РЗИ-Силистра. Допълнително са наети още 4 лица на граждански или на срочни договори. Техническа помощ се осъществява от служител на Регионално управление на образованието - Силистра и служител на Община Силистра.
„В Министерство на здравеопазването не е постъпвала информация от компетентни институции за интензивността на пътникопотока през ГКПП- Силистра- Кълъраш и необходимостта от възобновяване на временното звено за граничен здравен контрол. Уверявам Ви, че един от приоритетите на Министерство на здравеопазването е извършване на граничен здравен контрол за недопускане внос и разпространение на заразни болести, в т.ч и на новопоявяващи се, с цел защита и опазване живота и здравето на гражданите“, допълва проф. Сербезова.
Като заговорихме за кадровото обезпечаване, та се сетих за нещо много важно...: "8000 euro на месец за РИТНИТОПКОВЕЦ - а вие, роби на труда, работете, работете, работете ангария...превивайте гръб! Нагайката и камшикът ще плющят до сетния ви дъх!----- В "Ботев" явно наистина са развързали ударно кесията за пролетта и ще гонят място в Европа. Поне така говорят сумите, хвърлени по новото попълнение Мохамед Брахими. Пловдивчани са платили 120 000 лева трансферна сума на закъсалия Пирин за правата на дясното крило. Отделно са му разписали тлъста заплата от 8000 евро на месец. Има и бонуси! " ЕЙ НА ТОВА МУ ВИКАМ АЗ КАЧЕСТВЕНО КАДРОВО ОБЕЗПЕЧАВАНЕ! ЧЕ И "БОНУСИ" ИМА! РАЗБЕРЕТЕ ЕДНО ПРОСТИЧКО НЕЩО - НЯМА КАК РИТНИТОПКОВЦИТЕ ДА ЗАРАБОТВАТ 8000 ЕВРО МЕСЕЧНО, А ЛЕКАРИ И СЕСТРИ ДА АРГАТУВАТ ЗА ТОЛКОВА ЗА ДВЕ ГОДИНИ!
Ами да беше станал ритнитопковец. Вместо да се плюнчиш от години по темата.
Ами ходи да те лекуват фудбалерите.
Няма как всички да станат такива. Трябва да има и лаборанти и "шерпи". Да ти подгъзуват на такива като тебе!