Петък, 27 Декември 2024
07
септ
 

Проф. Тодор Кантарджиев:

Само една е потвърдената диагноза на нилска треска у нас

Сега всеки, който го боли глава след празниците, ще си мисли, че е заразен с нилска треска

Петък, 07 Септември 2018 | 13:25:21 Надежда Ненова


„Има ли много комари, има ли много хора и намира ли се селището на пътя на прелетните птици, винаги има опасност от възникване на инфекции, които се пренасят от членестоноги и птици. Засега в София няма случай на западнонилска треска. Преди три г

„Има ли много комари, има ли много хора и намира ли се селището на пътя на прелетните птици, винаги има опасност от възникване на инфекции, които се пренасят от членестоноги и птици. Засега в София няма случай на западнонилска треска. Преди три години бяхме доказали случай с виремия на едно дете, което слава Богу не разви усложнения.“ Това каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев пред Zdrave.net по повод опасенията, че увеличената забоеваемост от западнонилска треска в Сърбия и Гърция може да засегне и нашата страна. Тази година в страната потвърдената диагноза от националната референтна лаборатория е една - - мъж на 55 години от с. Труд, който е настанен на лечение в УМБАЛ „Свети Георги“- Пловдив, заяви проф. Кантарджиев.

„Сега ще отидем в другата крайност - всеки, който го боли глава сутрин по празниците, ще мисли, че е с нилска треска. Нилската треска е заболяване, което се доказва лабораторно, потвърдената диагноза е свързана с доказване на вируса - или чрез методи на амплификация чрез доказване на РНК на вируса, или чрез доказване на вирус в урината или кръвта на пациента“, каза още проф. Кантарджиев.

Той уточни, че за да може да се докаже РНК на вируса, в Националната реферетна лаборатория трябва да се изпратят проби от кръвта и урината на болния, който е с възпаление на мозъка от вирусен произход. Те задължително трябва да са пресни и да са съхранявани на температура максимум от 4 градуса, затова материалите трябвало да бъдат опаковани заедно с пликче с лед, за да има сигурна, потвърдена диагноза. "Вероятната диагноза може да бъде доказана чрез антитела. Имунният отговор в серума е меродавен, ако има динамика на антителата и проявяване на специфичен IgG. Наличието на антитела от клас IgM е динамика във времето - разликата от взимането на пробите от около седмица и повече, когато се увеличават или намаляват, не е вероятна диагноза. А наличието на епидемични данни - бил някъде, хапали го комари, където има още 50 души с възпаление на мозъка, е възможен случай. Това е третата - най-ниска степен на достоверност“, подчерта проф. Кантарджиев и отново подчерта, че бързите тестове не могат да докажат заболяването.

Той коментира и предстоящия грипен сезон, като подчерта, че ваксинациите е добре да започнат от сега. „Хубаво е преди циркулацията на грипните вируси, която обикновено започва през ноември, хората да бъдат ваксинирани. Трябва да се знае, че трябва да минат най-малко 21 дена от ваксинацията, за да се разчита на някакъв протективен имунитет“, каза проф. Кантарджиев.

„Грипът е сезонно заболяване, характерно за есента и зимата и е свързано с циркулацията на грипни вируси в обществото. Симптомите на грипа са коренно различни от тези на другите инфекциозни заболявания, защото грипът е характерен с бързото си начало, с адинамията, с болките по мускулите и ставите, с дразнене от светлината, болка в очните орбити и кашлица. Пикът е януари-февруари в България. Може да се яви месец по-рано или по-късно. Грипните инфекции минават на епидемия - това е инфекциозно заболяване, което не е ограничено по размер, но е ограничено по време. Пролетта винаги свършват, защото се натрупва достатъчен имунитет в обществото към дадения грипен щам и защото хората започват да излизат на чист въздух“, каза още проф. Кантарджиев.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
FQ8A


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...