Петък, 27 Декември 2024
12
дек
 

Статистиката сочи:

Само 3% от жените в България прилагат орална хормонална контрацепция

Близо 30% от двойките у нас разчитат на остарели и нискоефективни методи на предпазване от бременност

Понеделник, 12 Декември 2022 | 09:36:05 Невена Попова


България е на първо място в ЕС по брой на абортите и на трето в Европейския регион на СЗО след Армения и Грузия по този показател. Една трета от бременностите у нас завършват по този начин, което е много притеснителен факт. Тези данни представи председ

България е на първо място в ЕС по брой на абортите и на трето в Европейския регион на СЗО след Армения и Грузия по този показател. Една трета от бременностите у нас завършват по този начин, което е много притеснителен факт. Тези данни представи председателят на Научното дружество по акушерство и гинекология проф. Асен Николов на дискусия „Съвременна контрацепция – здраве, независимост и по-добро качество на живот на жените“. Събитието поставя началото на информационна кампания „Жените имат право“, която се инициира от дружеството.

Целта е да се повиши информираността на българските жени, за да се намалят нежеланите бременности и броя на абортите, де се редуцират нежеланите усложнения върху фертилитета на жената и да се подчертае значението на семейното планиране.

„За съжаление, България стои на едно незавидно място в Европа по отношение на контрацептивната политика“, посочи проф. Иван Костов, директор на УСБАЛАГ „Майчин дом“. Той обясни, че според статистиката едва 3% от жените в репродуктивна възраст у нас прилагат орална контрацепция, което е 8 до 10 пъти по-малко, отколкото в развитите страни в Европа и САЩ, където този процент е 25%-30%.

В същото време

у нас продължават да бъдат предпочитани остарелите и неефективни методи на контрацепция – прекъснат полов акт и календарен метод

Според статистиката на акушер-гинеколозите, при двойките, практикуващи прекъснат полов акт, в 30% от случаите настъпва бременност до 1 година.

„В България липсва реимбурсиране на лекарствени продукти за хормонална орална контрацепция, липсва безплатен достъп на тези препарати за млади неомъжени жени, които все още не желаят да стават майки. Това са дефицити, които също имат своето значение“, отбеляза проф. Костов.

Той бе категоричен, че българката може да разчита на голям брой съвременни перорални контрацептиви, в това число и за спешна контрацепция. Тя обаче следва да бъде добре информирана, за да може след преглед при специалист да вземе решение и да избере най-подходящия за нея препарат.

„Ако има нещо, което българката трябва да преодолее, то това е

абсолютно неоправдания страх от хормоните.

Ползите от хормоналните перорални контрацептиви са огромни, освен предпазването от забременяване, те повлияват положително цялостното физическо и психично здраве на жената“, категоричен бе акушер-гинекологът д-р Георги Коларов.

Той обясни, че съвременната медицина вече разчита на ново, четвърто поколение орални контрацептиви, които включват в състава си естрогена Estrotel4 и прогестерона Drosperinon (Е4/DRSP). Те са метаболитно неутрални и могат да се използват както за начало (като стартери), така и за промяна (като суичъри) на контрацепцията.

Според д-р Гергана Коларова – директор на Първа САГБАЛ „Света София“, е много е важно да се подчертае, че

употребяващите орална хормонална контрацепция жени биват предпазени от различни заболявания и състояния –

ревматоиден артрит, венозен тромбемболизъм, рак на дебелото черво, рак на яйчниците, възпалително заболяване на тазовите орани, кисти на яйчниците, остеопороза, проблемна кожа, акне, нежелано окосмяване.

„Редовната употреба на контрацептиви има сериозна полза върху костната плътност на жените. Хормоналната контрацепция повлиява успешно нередовна менструация, дисменория, предменструален синдром, поликистозни яйчници, ендометриоза. Така се повишава качеството на живот на жените.

Няма данни приемът на модерните съвременни таблетки за предпазване от бременност да има значение за появата на рак на гърдата, рак на ендометриума или рак на яйчниците, няма опасност от напълняване, нито от увеличаване на окосмяването.

Честотата на 12% от всички видове рак намалява, ако редовно се използват контрацептиви“,

подчерта д-р Коларова.

Тя призова научната общност, акушер-гинеколозите и медиите да си подадат ръка и да активизират усилията си, като заговорят на един и същи език, за да може точната информация, базирана на медицината на доказателствата, да достигне до българските жени и да ги насърчи в техния правилен избор.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
h$U2


Всичко за коронавируса
Още новини
43 мисии е извършил от юни до момента медицинският ни хеликоптер
27.12.2024 13:48:37

43 мисии е извършил от юни до момента медицинският ни хеликоптер

Нова мисия за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха бе реализирана от дежурния екип на Ц ...

Гърция обяви нови мерки за справяне с недостига на лекари
27.12.2024 12:59:38

Гърция обяви нови мерки за справяне с недостига на лекари

Министерството на здравеопазването на Гърция обяви, че ще назначи на постоянен щат 114 лекари в д ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...