Световната здравна организация изрази сериозна тревога от нарастващото разпространение на птичия грип H5N1 сред нови видове, в това число и хора, които са опасност от изключително висока смъртност, предаде Франс прес, позовавайки се на изявление на главния учен на СЗО Джеръми Фарар пред репортери в Женева.
Сегашната епидемия от птичи грип започна през 2020 г. и доведе до смъртта на десетки милиони домашни птици, като диви птици също са заразени, както и сухоземни и морски бозайници. Кравите и козите също вече са част от списъка със засегнати животни - едно изненадващо развитие за експертите, тъй като те не приемаха, че тези животни са податливи на този вид грип, припомня агенцията.
„Щамът A (H5N1) се превърна в глобална зоонозна животинска пандемия“, каза Фарар.
„Голямото безпокойство, разбира се, е, че при заразяване на патици и пилета, а след това все по-често и на бозайници, този вирус сега развива способността да заразява хората. След това идва способността му да преминава от човек на човек. Засега няма доказателства, че грипният вирус A(H5N1) се разпространява между хората, но в стотиците случаи, когато хората са били заразени чрез контакт с животни, смъртността е изключително висока“, допълни Фарар.
От началото на 2023 г. до 1 април тази година СЗО е регистрирала 463 смъртни случая от общо 889 случая при хора в 23 държави, което означава 52% смъртност.
По-рано през този месец американските власти съобщиха, че мъж в щата Тексас се възстановява от птичи грип, след като е бил изложен на контакт със заразени млекодайни говеда.
Информацията дойде, след като вирусът причини болестта при цели стада, които са били в контакт със заразени диви птици. в Тексас, Канзас и други щати.
Според оценката на СЗО вероятно това е било и първото човешко заразяване с вирусния щам A(H5N1) чрез контакт със заразен бозайник.
„Когато навлезете в популацията на бозайниците, тогава се доближавате до хората“, каза Фарар, предупреждавайки, че този вирус просто търси нови и нови гостоприемници и това е повод за сериозна загриженост.
Фарар призова за засилване на мониторинга на инфекцията, което ще даде възможност да се проследи адаптивността на щама.
„Трагично е да го кажа, но ако се заразя с H5N1 и умра, това за мен е краят. Ако обаче обиколя общността и го разпространя на някой друг, тогава вие започвате цикъла“, предупреди той.
Той каза, че се полагат усилия за разработване на ваксини и терапевтични средства за лечение на H5N1 и подчерта необходимостта да се гарантира, че регионалните и националните здравни власти по света имат капацитета да диагностицират вируса.
„Това се прави защото ако H5N1 наистина достигне до хората, с предаване от човек на човек, светът трябва да бъде в състояние да реагира незабавно“, подчерта ученият и призовава за справедлив достъп до ваксини, терапевтични средства и диагностика.