Всяка година на 5 май светът отбелязва Деня на хигиената на ръцете. Тази година кампанията преминава под мотото „Спасете живот. Почистете ръцете си". Отбелязването на деня, който е инициатива ва СЗО, днес е поставено в контекста на общата тема на 2020 г., обявена за Годината на сестрите и акушерките. Ето защо от организацията призовават всички хора по света днес на обяд да ръкопляскат на тези медицински професионалисти в знак на благодарност и признание за труда и грижите им за добрата хигиена в лечебните заведения.
Днешният 5 май е повод да обърнем поглед към статистиката, която сочи, че най-малко 50% от инфекциите, свързани с медицинско обслужване са предотвратими с обикновени средства, най-важното от които е редовното и адекватно измиване на ръцете с топла вода и сапун. То трябва да продължи не по-малко от 40-60 секунди, обясняват микробиолози и епидемиолози. Ако се използват дезинфектанти на спиртна основа, ръцете трябва да се разтъркат с достатъчно количество от тях в продължение на не по-малко от 20-30 секунди, допълват те. В същото време специалистите по болнична хигиена обръщат внимание на факта, че в близо 80% от случаите причинителите на инфекции, свързани с медицинско обслужване се пренасят чрез ръцете на персонала.
Идеята на отбелязване на Световния ден на хигиената на ръцете е хората по целия свят да си припомнят колко важни са чистите ръце и да увеличат усилията си в тази посока, особено в условия на глобалната пандемия на COVID-19. Това важи както за всеки поотделно, така и специално за здравните заведения, защото добрата хигиена предпазва както медиците, така и пациентите от инфекции, посочват от Европейския център за контрол над заболяванията (ECDC), който е партньор на СЗО. Оттам припомнят, че инфекциите, резистентни на антибиотици, са все по-сериозен проблем за Европа, а 75% от тях се дължат на хигиенни пропуски, което означава, че те са напълно предотвратими чрез подобряване на хигиенните практики и особено чрез добра хигиена на ръцете. Ако тя липсва, честотата на инфекциите в лечебните заведения нараства, нарастват хоспитализациите и рехоспитализациите, увеличава се антибиотичната резистентност.
Целта на тазгодишната кампания е отново да постави акцент върху труда на медицинските сестри и акушерките като герои от първа линия, които заслужават признателност, както и да насочи вниманието на обществото към ролята им за пълноценната превенция на инфекциите, допълват от ECDC.