Изхвърлени спринцовки, използвани тестове и диагностични китове, празни флакони от ваксини – всички тези медицински отпадъци от пандемията COVID-19 се натрупаха в количества, които застрашават сериозно човешкото здраве, околната среда и на първо място – безопасността на медицинския персонал.
За това алармира доклад на СЗО, публикуван днес. Експерти отбелязват с тревога, че част от тези материали могат да бъдат заразни, тъй като коронавирусът може да оцелее дълго върху повърхности и това потенциално излага медицинските работници на изгаряния, наранявания с игла и контаминиране с болестотворни микроби.
Общностите от хора, които живеят в близост до лошо управлявани депа, също могат да бъдат засегнати от замърсен въздух от изгаряне на отпадъци, лошо качество на водата или вредители, пренасящи болести, се казва още в него.
Докладът призовава за реформи и инвестиции, включително чрез намаляване употребата на пластмасовите опаковки, за използване на защитни средства, направени от материали за многократна употреба, и повече рециклиране.
Изчислено е, че около 87 000 тона лични предпазни средства, са били поръчани през портал на ООН до ноември 2021 г. Повечето от тях след употреба са се превърнали в отпадъци. В документа се казва също така, че в този период са били изхвърлени приблизително 140 млн. тестове с потенциал да генерират 2600 тона предимно пластмасови боклуци и огромно количество химически отпадъци, които могат да запълнят една трета от олимпийски плувен басейн.
В допълнение той изчислява, че около 8 млрд. дози ваксини, приложени в световен мащаб, са „произвели“ допълнителни 144 000 тона отпадъци под формата на стъклени флакони, спринцовки, игли и кутии.
В доклада се посочва още, че навсякъде по света има примери за недобри практики като изхвърляне на медицински отпадъци на открито в селски райони, както и големи обеми фекална утайка от карантинни съоръжения.
Дори преди пандемията около една трета от здравните заведения в света не са били оборудвани по начин, който им позволява да обработват безопасно съществуващите отпадъци, посочват от СЗО и допълват, че това се отнася най-вече за по-бедните страни.