„Поради установеното съществено забавяне при изпълнение на препоръките от техническия доклад, което обективно е довело до затруднения в протичането на важни процеси в областта на здравеопазването и контрола върху снабдяването с лекарствени продукти на българското общество, при което би могло да бъде засегнат значим обществен интерес, предлагаме материалите по случая да бъдат изпратени за преценка по компетентност от страна на Софийския градска прокуратура“.
Това се казва в доклад на „Вътрешен одит“ към Министерството на здравеопазването (МЗ) по въпроси, свързани с изграждането и функционирането на Специализираната електронна система за проследяване и анализ на лекарствени продукти (СЕСПА).
Докладът бе изпратен до Комисията по здравеопазване в Народното събрание във връзка с проблемите около недостига и липсата на медикаменти у нас.
В него проверяващите проследяват хронологията на създаването и внедряването на системата, както и проблемите, свързани с начина ѝ на функциониране и откритите пробойни в нея.
От доклада става ясно, че и до ден днешен СЕСПА работи с нелицензиран софтуер, тъй като при прехвърлянето ѝ от МЗ на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) не са предоставени необходимите лицензи, нито те са придобити впоследствие. В резултат на това ИАЛ и към момента не притежава съответните права за ползване на софтуерните продукти, обезпечаващи работата на СЕСПА. Това от своя страна не дава възможност софтуерът да бъде актуализиран, което намалява защитите на системата.
Друг от проблемите е, че от инсталирането си до момента системата работи на един единствен физически сървър, без резервни копия. „Цялата архитектура на СЕСПА е зависима от един сървър, който работи вече повече от три години без прекъсване, което е високорисково както с оглед увеличаващия се обем данни, така и с оглед възможностите за хакерски атаки“, отбелязва в свое писмо до МЗ от 25 октомври директорът на ИАЛ и допълва, че в случай на повреда в сървъра възстановяването на системата в работоспособно състояние ще бъде „доста трудно“.
Докладът на „Вътрешен одит“ отбелязва още, че при проверката на СЕСПА през 2022 г. от страна на „Информационно обслужване“ АД (ИО) са констатирани пропуски и несъответствия, свързани с функционирането на системата, за които са дадени 30 препоръки, някои от които не са изпълнени и до момента. Именно тази проверка води до промяна във формулата за изчисление на недостига на медикаменти, която към онзи момент не е съответствала на заложеното в Закона за лекарствата.
С целия доклад на „Вътрешен одит“, изпратен до Комисията по здравеопазване, можете да се запознаете тук.