САЩ е на път да се сбогува с мащабната реформа в здравеопазването на вече бившия американски президент Барак Обама.
„Отменянето на здравната реформа на президента на САЩ Барак Обама ще е основен приоритет в дневния ред на новия Конгрес, който ще бъде доминиран от републиканците“, съобщи лидерът на републиканското мнозинство в горната камара на законодателния орган, Сената, Мич Макконъл, цитиран от Ройтерс.
Започната от Обама през 2010 мащабна реформа предвиждаше задължително здравно застраховане, с което обхватът на застрахованите лица нарасна с 25 милиона души, отбелязва агенцията.
В програмата на новия държавен глава на САЩ Доналд Тръмп, засягаща здравния сектор, е залегнало именно премахване на промените, реализирани от Обама.
Тръмп се обяви за пълна отмяна на Закона за достъпно здравеопазване (Affordable Care Act), с което на практика ще отпадне задължението всеки американец да купува здравна застраховка. В плана му е залегнало още даване на възможност на застрахователните компании да предлагат услугите си във всеки щат – нещо, за което към момента съществува законодателно ограничение. Тръмп предлага и създаване на индивидуални здравни спестовни сметки, които ще бъдат освободени от данъци и ще могат да онаследяват от близките на титуляра.
По отношение на лекарствената политика новият президент на САЩ се обяви за по-лесен достъп на пазара на доставчиците на лекарства, както и прозрачност по отношение на цените на медикаментите.
Анализатори обаче посочват, че пълната отмяна на реформата на Обама може да доведе до риска милиони хора да останат без здравно осигуряване и съответно достъп до платено лечение.