В МЗ ще бъде извършен анализ откъде могат да се реализират евентуални икономии, с които биха могли да се подпомогнат общинските болници. Това стана ясно от отговор на здравния министър Кирил Ананиев по време на блиц-контрола в парламентарната здравна комисия.
В отговор на въпрос за състоянието на общинските лечебни заведения и предприетите мерки в тази насока той обясни, че е поел ангажимент да се направи анализ „дейност по дейност“ в ресорното ведомство с цел да се изясни дали има възможност за икономии, които да бъдат включени в специалната методика за подпомагане на този тип лечебни заведения. Той припомни, че за тази година по нея са предвидени 28, млн. лв.
Ананиев разказа подробно за срещата си с представители на общинските лечебни заведения и набелязаните от тях проблеми. Основният е финансирането на общинското здравеопазване и кадровото обезпечаване. Той съобщи, че е поел ангажимент заедно със своя заместник и председател на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева когато се водят преговори с Българския лекарски съюз да се обърне сериозно внимание на клиничните пътеки, по които работят основно общинските болници и да се обсъди евентуално тяхно увеличение. Именно това по думите му ще даде възможност за стабилизиране на общинските болници и най-вече за увеличаване на възнагражденията там.
Той изтъкна още, че по време на срещата е обсъден и големият проект за модернизация на Спешна помощ, който ще бъде реализиран на 237 места у нас и с който според Ананиев също ще може да се облекчи работата на общинските лечебни заведения.
Министърът коментира и старо свое изказване, свързано с идеята за преструктуриране на общински болници в ДКЦ-та, като поясни, че е нямал предвид тази идея да засегне всички общински структури и допълни, че тази промяна би могла да се реализира само на конкретни места и то след решение на общинските съвети.
Според здравния министър като цяло е време да започнем да говорим за финансиране на качество на медицинската дейност наместо финансиране на структури.
Здравният министър напомни, че ресорното министерство е извършило задълбочен анализ на болниците с 50 и над 50% държавно участие. Той поясни, че заложените въз основа на него мерки ще бъдат предложени като модел за стабилизиране и на общинските болници. В тази връзка той разказа на депутатите и за проведената по-рано днес среща с представители на болницата във Враца.
Дълговете на МБАЛ Шумен са над 2 млн. лв.
18.01.2018 13:45:549 лекари се водят само на хартия в болницата в Козлодуй
18.01.2018 11:46:42Д-р Дариткова: Някои от медицинските стандарти имат неадекватни изисквания
18.01.2018 11:15:00