!
Вторник, 19 Ноември 2024
19
ноем
 

С 27% е нараснала употребата на антибиотици у нас за четири години

Вторник, 19 Ноември 2024 | 16:59:25


Всяка година над 35 000 души в Европейския съюз (ЕС) умират от инфекции, причинени от бактерии резистентни на антимикробни средства. Смъртността, причинена от тези инфекции, е сравнима с тази от грип, туберкулоза и ХИВ/СПИН, взети заедно. Същ

Всяка година над 35 000 души в Европейския съюз (ЕС) умират от инфекции, причинени от бактерии резистентни на антимикробни средства. Смъртността, причинена от тези инфекции, е сравнима с тази от грип, туберкулоза и ХИВ/СПИН, взети заедно. Също така, всяка година 4,3 милиона пациенти в Европейския съюз/Европейското икономическо пространство (ЕС/ЕИП) се заразяват с поне една инфекция, свързана с медицинското обслужване (ИСМО), по време на престоя си в болница, като много от тези инфекции се причиняват от микроорганизми, резистентни към антимикробни средства.

Всеки ден около 7% или 1 от 14 пациенти в болниците в ЕС/ЕИП имат поне една ИСМО.

Всеки трети микроорганизъм, открит при инфекции, свързани със здравни грижи, е резистентен към важни антибиотици, което ограничава възможностите за лечение на заразените пациенти.

Тези данни представят от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) във връзка със Седмицата за информираност за антимикробната резистентност, която отбелязваме от 18 до 24 ноември.

В препоръка на ЕК, приета на 13 юни 2023 г., се очертават пет цели, свързани с потреблението на антимикробни средства и резистентността към тях, които Европейския съюз (ЕС) и отделните държави членки трябва да постигнат до 2030 г., като 2019 г. е базисната година.

Петте цели са: намаляване на общото потребление на антибиотици при хората с 20%;

Поне 65% от общото потребление на антибиотици при хората да е от групата „достъпни“ антибиотици, както е определено в класификацията AWaRe на СЗО;

намаляване на общата честота на разпространение на инфекциите на кръвта, причинени от:

- метицилин-резистентен Staphylococcus aureus (MRSA) с 15%;

- трета генерация цефалоспорин-резистентни Escherichia coli (E. coli) с 10%;

- резистентна към карбапенеми Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) с 5%.

Препоръчаните цели са ефективен начин за наблюдение на напредъка и постигане на целите, свързани с превенцията и намаляването на антимикробната резистентност (АМР), посочват от НЦЗПБ. Те са конкретни, измерими цели за ЕС и за всяка държава членка на ЕС, в зависимост от индивидуалното им положение.

Страната ни обаче изостава по отношение на четири от петте поставени цели. Например, към 2023 г. у нас потреблението на антибиотици не само не е намаляло, а се е увеличило с 27 на сто спрямо 2019 г. Друг фрапиращ „резултат“ на България е вместо понижаване на разпространението на инфекциите на кръвта, причинени от карбапенем-резистентни Klebsiella pneumoniae, ръст на тези инфекции само за четири години с 246%. Klebsiella pneumoniae (K. pneumoniae) е чест причинител на инфекции на пикочните пътища, дихателните пътища и кръвта и е честа причина за възникване на взривове в болниците, ако не се вземат подходящи мерки за превенция и контрол на инфекциите. Остават много малко терапевтични възможности за пациентите, инфектирани с мултирезистентни K. pneumoniae, които имат допълнителна резистентност към карбапенеми. Възможностите често са ограничени до нови, наскоро одобрени антибиотици или комбинации, както и до по-стари антибиотици като колистин, уточняват от Центъра.

От там посочват, че добрите практики за превенция и контрол на инфекциите в болниците и здравните заведения са задължителни, като се започне от хигиената на ръцете. Над 70% от здравната тежест на АМР в ЕС/ЕИП се дължи на инфекции, свързани с медицинското обслужване (ИСМО) с мултирезистентни бактерии, като половината от тях могат да бъдат предотвратени чрез подходящи мерки за превенция и контрол на инфекциите.

НЦЗПБ препоръчва засилване на мерките за контрол и превенция на инфекциите, като се започне от хигиената на ръцете и използването на алкохолни препарати за дезинфекция на ръцете. Това може да се направи, като се гарантира, че до леглото има дозатори за обтриване на ръце на алкохолна основа. От там препоръчват още осигуряване на достатъчен брой специализиран персонал за контрол на инфекциите – една медицинска сестра за превенция и контрол на инфекциите на 100 болнични легла, както и осигуряване на достатъчен брой единични стаи във всяка болница, така че да има възможност за изолиране на пациенти с мултирезистентни бактерии.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jXbY


Всичко за коронавируса
Още новини
Лидия Витанова: Нужни са експертни центрове за лечение на сарком
19.11.2024 17:40:58

Лидия Витанова: Нужни са експертни центрове за лечение на сарком

Саркомът е много непознато и рядко заболяване. Засяга малка част от хората – при възрастнит ...

Проф. Александрова: Само 40% от хората у нас знаят, че антибиотиците не убиват вирусите
19.11.2024 16:15:54

Проф. Александрова: Само 40% от хората у нас знаят, че антибиотиците не убиват вирусите

„Няма нищо ново под слънцето. Ваксината затова е четиривалентна – тя включва два виру ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...