Сряда, 05 Февруари 2025
18
февр
 

Регистрираха още три случая на морбили в Благоевград

Понеделник, 18 Февруари 2019 | 12:39:05


Още три случая на морбили са регистрирани в Благоевград, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Заразени са деца на възраст 1 г., 2 г. и 3 г. Два от случаите са от Разлог (1 г. и 3 г.) и един – от Добринище (2 г.). Всички заболели са осъ

Още три случая на морбили са регистрирани в Благоевград, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Заразени са деца на възраст 1 г., 2 г. и 3 г. Два от случаите са от Разлог (1 г. и 3 г.) и един – от Добринище (2 г.). Всички заболели са осъществили контакт с болен от морбили.

Две от децата са хоспитализирани в МБАЛ-Гоце Делчев и едно в УМБАЛ „Св. Анна“-София.

Децата не са имунизирани срещу заболяването, поради ненавършена възраст или отказ на родителите.

От РЗИ-Благоевград се чакат нови 18 проби за морбили да бъдат изследвани в националната референтна лаборатория, каза пред журналисти директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, цитиран от БТА.

Засега официално лабораторно потвърдени са 15 случая на морбили, но по епидемиологични данни са над 20, посочи проф. Кантарджиев. Във всички области в страната трябва да се имунизират срещу морбили всички деца, пропуснали ваксинацията, напомни отново той.

По думите му се налага много добре да се обясни на родителите, че неваксинирани деца под 1-годишна възраст трябва да избягват контакт с други деца и да не се водят в държави, в които има данни за болестта. Проф. Кантарджиев съветва връщащите се от чужбина поне една седмица да не общуват с деца под 1-годишна възраст.

Няма случай на ваксинирани, но заболели от морбили в България, категоричен бе проф. Кантарджиев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eCsV


Всичко за коронавируса
Още новини
Обновена е Клиниката по урология на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна
05.02.2025 13:37:09

Обновена е Клиниката по урология на УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна

В началото на 2025 г. приключи основният ремонт в Клиниката по урология в УМБАЛ „Св. Марина ...

Почина ортодонтката гл.-ас. д-р Катя Тодорова
05.02.2025 12:52:26

Почина ортодонтката гл.-ас. д-р Катя Тодорова

Почина д-р Катя Георгиева Тодорова, главен асистент в катедра „Ортодонтия“, съобщиха ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...