Публичните разходи за здравеопазване в страните от Централна и Източна Европа нарастват с течение на времето, но с по-бавни темпове от растежа на БВП, като на глава от населението те са до 5 пъти по-ниски от тези в петте най-развити държави в ЕС. Това става ясно от доклад, разработен от EFPIA и PwC за необходимите в страните от Централна и Източна Европа здравни реформи. Докладът беше предстван по време на онлайн семинар „Как можем да намалим различията в инвестициите за здравеопазване между Източна и Западна Европа?“, организиран от Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA)
Прогнозите за България са, че застаряващото население, заедно с нарастващото разпространение на хронични заболявания, ще окажат натиск върху разходите за здравеопазване в бъдеще, застрашавайки устойчивостта на здравната система и икономическия растеж. Според анализаторите българската здравна система има нужда от допълнителни инвестиции за посрещане на бъдещите предизвикателства пред здравеопазването, както и за запазване на финансовата си устойчивост. Очакванията са инвестициите в здравеопазване да намалят бъдещия натиск върху разходите, както и да създадат икономически ползи. Обяснението - по-високите и ефективни инвестиции в здравеопазване ще окажат положително въздействие върху здравните резултати, което от своя страна ще увеличи икономическите ползи и свързаните с тях данъчни приходи, и ще генерира спестявания в дългосрочен план.
Изводът от доклада е, че недостатъчните инвестиции в здравеопазването, в комбинация с неефективността на разпределението на наличните ресурси, са важни фактори за различията между страните в достъпа до здравеопазване и до иновативни лекарствени продукти. Пациентите в Централна и Източна Европа получават достъп до два пъти по-малко иновативни терапии в сравнение с живеещите в Западна Европа, след като чакат много по-дълго за тях.
По данни за периода 2016 – 2019 г. в България са налични само 32% от новите лекарствени продукти, разрешени от Европейската агенция по лекарствата (EMA). Страната ни плаща и 3 пъти по-малко за лекарствени продукти на глава от населението, сравнено с петте най-развити държави в ЕС. Забавеният достъп до терапия (с 247 дни) допринася за по-лошите здравни резултати, които продължава да регистрира България, въпреки някои видими подобрения през последните години. Така например продължителността на живот у нас е все още със 7 години по-ниска, а предотвратимата смъртност е три пъти по-висока.
Изводите и препоръките в доклад, разработен от EFPIA и PwC, се припокриват с тези на инициативата „Заедно за повече здраве“ за необходимостта от повече и по-ефективни инвестиции в здравната система на България, с цел постигане на по-добри дългосрочни резултати.
Вече трета поредна година „Заедно за повече здраве“ обединява усилията на Български лекарски съюз, Български фармацевтичен съюз и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България към обезпечаване на устойчивостта, фискалната стабилност и успешното развитие на здравната система чрез по-големи и ефективни инвестиции в здравеопазването на страната.
Ха ! Интересно защо тогава шефовете на болници и отделения , както и собствениците на частни болници имат доходи в пъти по-високи от тези на колегите им в западна европа ? тайна ! В Русе някакъв инвазифнокардиологичен собственик инкасирал 700 000 евро за година. Отидете къде да е в Германия и дори шеф на отделение не мож изкара повече от 15 бона , като 40 % му ги вземат в данъци .
Парите в сектора се разпределят неправилно,несправедливо и лобистки.Не са гарантирани заплатите на лекари и сестри и разликите във тях надхвърлят 50 пъти при максимална разлика на Запад до 3 пъти.Пример-имах оферта да работя в Медицинска академия преди няколко месеца за 1100 лева заплата.Работя в чужбина за 7000 евро месечно.Колко пъти е разликата?
Много добре казано. Трябва да имате предвид и следното, ако станете ръководител на специализант съгласно последната политика ма Министерството на Здравеопазването той получава 2,5 минимални работни заплати - 2,5 х 650 = 1625 лева, а ръководителят 1100 - 1200 лева.
При над пет пъти по-нисък БВП на глава от населението, няма как разходите за здравеопазване да са сходни с развитите европейски страни. А и тук феновете на тиквоча крадат като невидели.
Ами няма да ламтите да се лекувате като германци. Ще се лекувате като бедни Ганьовци!
Глупости едно към гьоторе. РЕАЛНО разходите за здравеопазване тук СА 15 до 22 ПЪТИ по-ниски от разходите в развитите държави на ЕС. Не са просто някакви 5 пъти. Доказателствата ги има написани в бюджетите - Австрия 82милиарда лева (41 млрд евро) годишно за здравеопазване (2019) ,България 3-4 милиарда (съмнително е и това последното число защото това не е бюджет само за здравеопазване ,който да не може да бъде пипан ,а е излят в общия републикански бюджет и никой не може да каже точното число реални разходи) . Същата пропорция е и в заплащането на лекарите и медсестрите - 15-21 пъти по-ниско заплащане при претенции и искания на плебса и политическите мутри за германско качество на здравеопазването
Докладът е заблуждаващ! За да стартира процедура за влизане в ПЛС , самат фирма производител трябва чрез представителя си в България такава. Много пъти това се забавя от фирмите , защото ни третират като малък пазар. А от иновации които ни предлагат пак същото , но на 5 пъти по-висока цена няма нужда. Абе идва нов бюджет и фармата почва артилерийска подготовка!
Тук ти се пише за разходи за здравеопазване бе ,тиквеник. Не за разходи за целите на фармаиндустрията. Вторичната неграмотност е не да не знаеш да пишеш и четеш , а да не разбираш смисъла на казаното и обсъжданото.
Коментирай това бе , знаяч: По данни за периода 2016 – 2019 г. в България са налични само 32% от новите лекарствени продукти, разрешени от Европейската агенция по лекарствата (EMA). Страната ни плаща и 3 пъти по-малко за лекарствени продукти на глава от населението, сравнено с петте най-развити държави в ЕС. Забавеният достъп до терапия (с 247 дни) допринася за по-лошите здравни резултати, които продължава да регистрира България, въпреки някои видими подобрения през последните години. Така например продължителността на живот у нас е все още със 7 години по-ниска, а предотвратимата смъртност е три пъти по-висока.
за да има справедливо разходване на оскъдните средства , трябва съотношението да падне на 5 към едно - иначе има надплащане - фармакръвопийци
Алоо само 3 пъти по-малко за лекарствени продукти на глава от населението при 20 пъти по-ниски здравни осигуровки на същото това население бе тулуп. Наистина ли не виждаш фрапиращия проблем наречен -крадене от лекарските възнагражднеия за да се осигурят лекарства на прлетарската тълпа бе ? При 20 пъти поо-ниски здравни осигуровки населението тогава трябва да получава И 20 пъти -по малко лекарствени възможности, а не само 3х. Нагли популисти и комунисти. Искате да получавате лекарства като германеца с 20 пъти по-вискоките му осигуровки а ?
Колкото плащате -толкова получавате. Даже много повече получавате!