Американски и австралийски учени обединяват усилията си в разработването на вакксина, която по тяхно мнение би могла да се приложи като средство за превенция на болестта на Алцхаймер и деменциите като цяло. Засега експериментите при животни са успешни, съобщава сайтът EurekAlert, а това дава надежда, че може да се пристъпи и към клинични изпитвания при хора.
Екипът се стреми да разработи ефективна имунотерапия, насочена към премахване на типичните за деменциите бета-амилоидни мозъчни плаки и неврофибрилерни възли с тау-белтъци, уточнява изданието.
Очакваният ефект би довел до овладяване на невредогенеративния процес и свързания с него когнитивен спад, който е характерен за болестта на Алцхаймер и деменциите.
Болестта на Алцхаймер е едно от най-тежките социално значими заболявания по целия свят. Невролозите различават два типа – с ранно начало – във възрастта между 50 и 65 години и с късно начало – след 65 години. Засега нява откприто ефективно лечение, по правило могат да се прилагат медикаменти, които забавят развитието на болестния процес. По данни на СЗО от Алцхаймер и други видове деменции в Европа страдат над 7,3 млн.души. Точни данни за България няма, ориентировъчно се приема, че засегнатите са над 60 000 души.