Клиничната хомеопатия въздейства на остри състояния, но и се използва за превенция. Това каза внучката на създателя на фармацевтичната компания „Боарон“ – Мишел, на пресконференция днес. Мишел Боарон е магистър-фармацевт, автор на няколко книги за клинична хомеопатия и е в България по покана на Българската медицинска хомеопатична организация.
„Хомеопатични лекарства могат да бъда ползвани като превенция например преди операция, но те могат да бъдат и допълнително средство за лечение, тъй като няма взаимодействие с други лекарства, както и странични ефекти. Например може да се използва по време на лечение на онкоболни, за да се намалят страничните ефекти от лъче- и химиотерапията“, каза Мишел Боарон.
Деканът на Фармацевтичния факултет към Медицински университет-Пловдив проф. Людмил Пейчев допълни, че хомеопатичните лекарствени продукти отключват оздравителните процеси по естествен път. „Няма опасност от предозиране, тъй като няма натрупване на активно вещество в организма. Децата винаги се повлияват от хомеопатичните лекарства, докато при възрастните това може и да не се случи. Не трябва да очакваме чудеса. Ако за няколко часа не настъпи подобряване, фармацевтът трябва да препоръча друг тип лечение или да препрати пациента към лекар“, каза проф. Пейчев.
По думите му фармацевтът може да се ограничава в своите съвети до острите състояния, в които няма повтаряемост. За хроничните състояния е нужно пациентът да бъде видян от лекар, каза още проф. Пейчев.
„Клиничната хомеопатия предлага нов холистичен подход и се различава от конвенционалните методи по отношението към пациента. Над 2200 лекари са обучени до момента. Въпреки това, според българското законодателство, хомеопатията все още е в главата неконвенциални методи за лечение“, отбеляза председателят на Българската медицинска хомеопатична организация д-р Петко Загорчев.
„Хомеопатията отдавна е навлязла в работата на педиатрите и общопрактикуващите лекари и се е превърнала в ежедневен метод на лечение. Не е резервирана за екзотични диагнози или редки заболявания. Факт е, че антибиотиците се консумират най-често от децата. Педиатрите-хомеопати изписват с 50% по-малко антибиотици, което е от съществено значение за решаване на проблема с антибиотичната резистентност“, каза д-р Слави Филчев, началник на Детското отделение към V МБАЛ в София. Той опроверга твърденията, че педиатрите-хомеопати са против ваксините. „Ние сме твърдо „за“ ваксините от целия имунизационен календар“, категоричен бе д-р Филчев.
На пресконференцията бе подчертано още, че има огромна разлика между клиничната и класическата хомеопатия. „В класическата хомеопатия има много сугестия и суеверност. Проблем с хомеопатичните лекарства се създава, когато за такива се представят отвари, направени под масата, без да има надпис какво съдържат, без производител, без срок на годност и които лековерни българи купуват. Има европейска фармакопея и включените в нея хомеопатични лекарства са задължителни за всички страни-членки на ЕС“, каза проф. Пейчев.
Пазарът на хомеопатични лекарствени продукти в България обаче изостава твърде много в сравнение с пазара в останалите страни-членки на ЕС. В България на 1000 човека на година се продават 260 монопрепарата, докато например във Франция – на 1000 човека се продават 1200 монопрепарата, стана ясно още на пресконференцията на БМХО.
Както винаги,,офицялната медицина подвежда в заблуда пациентите си. Живях и работих 20 години в САЩ. Здравен работник съм ,но след като се сблъсках с измамата,,офицялна,,медицина учих и практикувам алтернативна-Шиацу,Рейки, Бахова терапия.Лекувам се сама.Цялото ми семейство ползва само холистична медицина. В САЩ само бедните и емигрантите ползват ,,офицялната,,.Богатите не имунизират децата си.Всички здраво мислещи хора не го правят.Прочетете една от последните книги на великият Витулкас-Науката хомеопатия и ще научите много.