РЗОК отказва сключване на договори по Национален рамков договор за медицински дейности - 2017 с МБАЛ-Шумен за две ортопедични клинични пътеки. „Това ще блокира дейността на отделението по ортопедия и травматология, което е едно от водещите отделения в болницата и единствено за цялата Шуменска област“, алармира в писмо, цитирано от shum.bg, изпълнителният директор на болницата д-р Атанас Атанасов.
В получената на 29-ти май заповед за отказ се визират клиничните пътеки „Оперативни процедури с много голям обем и сложност на таза, тазобедрената и колянната става” и „Оперативни процедури при множествени счупвания и/или луксации на таза, горни и долни крайници”. Дейностите по тези пътеки досега са извършвани в МБАЛ-Шумен и за тях касата е плащала. През тази година в шуменското отделение по ортопедия и травматология пък не са настъпвали промени, които да бъдат обективни причини за отказ.
От МБАЛ-Шумен напомнят и за клиничните пътеки „Диагностика и лечение на инфекциозен ендокардит” и „Диагностика и лечение на заболявания на миокарда и перикарда”, които също са с отказ за сключване на договор през 2017-та. Лечебното заведение обаче е било лишено от възможността да работи по тях от 1.04.2016-та - датата на влизане в сила на предишния, т.нар. "служебен" рамков договор.
“Блокира се възможността да оказваме помощ на гражданите. Тези дейности ги извършваме рутинно от години”, казва д-р Атанасов. По думите му без клиничната пътека за множествени счупвания на таза и крайниците болницата ще губи много средства. “Например при тежко пътнотранспортно произшествие с пострадал с множество фрактури ние пак ще извършим нужните операции, но касата няма да ни плати за целия обем от дейности, а по-евтината клинична пътека, само за една от фрактурите. Или, ако трябва да получим 5000 лв., ще ни платят 2000 лв.”, казва Атанасов.
Болницата е започнала процедура по обжалване на заповедта за отказ на директора на РЗОК-Шумен пред управителя на НЗОК и пред Административния съд в града.
От болницата напомнят, че не са получили заплащане за проверени дейности по оказване на болнична помощ на здравно осигурени за месец декември 2016-та и януари 2017-та на обща стойност 29 942 лв., които са потвърдени от самата РЗОК-Шумен като коректно извършени. Не е изплатена и надлимитна дейност за месец март за 77 430 лв.
В петък министърът на здравеопазването проф. Николай Петров потвърди, че финансовото състояние на болницата е негативно. За 2016 г. загубата на болницата е в размер на 1 540 000 лв. „Бих искал да подчертая само, че задълженията към персонала и за социално осигуряване през 2016 г. са се увеличили с 338 000 лв. спрямо предходната година“, каза проф. Петров по време на парламентарния контрол.
A какво са виновни лекарите,че да стоят без заплати.Болните се оказват в положението на този,който плаща зле.А от римското право още е известно,че плащащият зле плаща два пъти! Точно това е вариантът,но няма юначен директор да го приложи.Защото ще изхвъчи от топлото си местенце.Много по-лесно е робите да хайдакат без заплати.Kaкто и да го осуквате голямото плащане идва неумолимо!
Какво са виновни болните? Защо да плащат? Те са си платили осигуровките! Вариантът, който искате е логичен, но юридически неправилен и неприложим (труден път на реимбурсация) за едно общество, особено ако е загиващо като демография. държавата трябва да защити пациентите и лекарите. Това е .........
Ами болните да си плащат,бе.След като касата не плаща.И с фактурата да си търсят парите от нея!