!
Четвъртък, 10 Октомври 2024
10
окт
 

10 октомври - Световен ден на психичното здраве

Психолози: Психотерапевтичните услуги трябва да бъдат включени в пакета на НЗОК

В Националната стратегия за психично здраве не е отделено място на превенцията, което е съществено пропуск, категорични са те

Четвъртък, 10 Октомври 2024 | 14:25:33 Невена Попова


Все повече хора у нас имат необходимост от консултации с психолог и психотерапевтични услуги, но тази дейност не е регулирана, което поставя страната ни сред най-изостаналите по отношение на превантивната грижа за психичното здраве и благополучие. За т

Все повече хора у нас имат необходимост от консултации с психолог и психотерапевтични услуги, но тази дейност не е регулирана, което поставя страната ни сред най-изостаналите по отношение на превантивната грижа за психичното здраве и благополучие. За това алармира на пресконференция днес проф. Соня Карабельова, декан на Философския факултет при  СУ „Св. Климент Охридски“ и ръководител на секция „Здравна и консултативна психология” към Дружеството на психолозите в Република България (ДПРБ). Срещата с медиите бе организирана по повод 10 октомври, който се отбелязва като Световен ден на психичното здраве. 

Проф. Карабельова поясни, че в качеството си на експерт тя участва в Националния съвет по психично здраве към Министерството на здравеопазването, конституиран преди 3 години, и споделя очакването, че учредената към него работна група ще изработи стандарти за психологическо консултиране и психотерапия, които ще станат част от здравното законодателство и ще направят възможно финансирането на тези услуги от НЗОК.

Според доц. Камелия Ханчева – ръководител на Секция „Психология на развитието и образованието” към ДПРБ и ръководител на Център за психично консултиране и изследване към СУ „Климент Охридски“, не може с точност да се каже колко са нуждаещите се у нас от тези услуги, защото те не включени в пакета, покриван от Здравната каса.

Председателят на ДПРБ Стою Недин посочи, че психичните заболявания представляват 20% от глобалното бреме на болестите, а проблемът с психичното здраве и особено с превенцията, е подценен не само в България, а и в други страни.

„По-малко от 3% от глобалния бюджет за здравеопазване се отделя за справяне с нуждите на психичното здраве, очевидно е колко голяма е диспропорцията“, коментира той.

По думите му, общо 15% от хората в трудоспособна възраст имат психично разстройство по данни от 2019 г. Същото се отнася и за приблизително 14% от възрастните на 60 и повече години. Повече от 720 000 души умират в света заради самоубийство, най-често това се случва при млади хора – между 15 и 20 години и винаги е предшествано от леки, в повечето случаи неразпознати психични разстройства, отбеляза психологът.

„Депресията и тревожността са по-чести сред жените. Разстройствата с дефицит на вниманието и хиперактивност и поведенческото разстройство са по-чести сред мъжете. Разстройствата, свързани с употреба на вещества при мъжете, са два пъти повече спрямо жените“, представи още данни той.

Психологът обясни още, че у нас е обезпокоителна ситуацията с възрастта на практикуващите психиатри, които преобладаващо са на повече от 50 години, само 20% от тях са под тази възраст, а в някои области средната възраст на тези специалисти е 63 – 65 години.

Според председателя на ДПРБ Националната стратегия за психично здраве е ориентирана преобладаващо към психиатричната мрежа и лечебните заведения, като не е отделено място за превенцията като подход и за превантивните грижи, които не са включени в нея.

„Без психично здраве няма здраве“, подчерта Стою Недин.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tGQ$


Всичко за коронавируса
Още новини
Близо 4 млн. лв. е инвестирала УМБАЛ „Канев“ за реновиране на по-голямата част от отделенията си
10.10.2024 17:45:37

Близо 4 млн. лв. е инвестирала УМБАЛ „Канев“ за реновиране на по-голямата част от отделенията си

От началото на миналата година до момента Университетска болница „Канев“ е инвестирал ...

Експертни центрове за лечение на редки очни болести искат пациенти
10.10.2024 17:25:48

Експертни центрове за лечение на редки очни болести искат пациенти

На 10 октомври светът отбелязва Деня на зрението, чиято цел през тази година е да се насочи внима ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...