„Болниците не могат да отказват да лекуват – пациентът има право да получи медицинска помощ, където пожелае. Не приемаме, ако не се регистрира с пръстов отпечатък, НЗОК да отказва да плати лечението и разходите да останат за сметка на болничното заведение. Така се трупат дългове. Ако болницата все пак откаже прием, със сигурност ще зачестят случаите на „юмручното право” и съдебните дела срещу лекари и лечебни заведения.“
Това се казва в позицията на БЛС по повод тестовото въвеждане на пръстовия идентификатор в 8 болници. Точно той беше причината Лекарският съюз да откаже да подпише НРД 2016.
„Това, което се случва сега и ще стане факт навсякъде от октомври месец, е право на пациента да разрешава плащане от НЗОК за дейности, които са извършени във връзка с неговото лечение. Това право се случва за първи път. И резултатът от това право няма как да е такъв, какъвто го обрисува някой от Лекарския съюз, защото съм убеден, че това е в полза на всички онези, които честно и почтено си вършат работата и не в полза на тези, които вършат мошеничества“, задочно отговори на БЛС зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков при откриването на ІV-тата лятна академия по спешна медицина в болница „Лозенец“ днес.
Д-р Шарков коментира и отхвърлянето от ВАС на стандарта по Спешна помощ в частта му за болниците, както и плануваните протести срещу пръстовия идентификатор.
„Стандартът по Спешна помощ не е паднал. Решението на съда касае само инфраструктурата на спешните приемни отделения. Ако искаме да продължим Спешната помощ да работи по начина, по който работи в момента, значи да се съгласим с мотивите на някакви хора, които никога не са работили в Спешна помощ. Ако искаме да имаме модерна Спешна помощ, ще продължим да работим по този стандарт. Протести винаги има, това е нормално. Всяко едно решение на съда може да бъде използвано от ДПС или от БСП за искане на някакви оставки“, каза д-р Шарков.