!
Петък, 25 Април 2025
22
апр
 

Пръскането срещу комари вече ще е и профилактично

Вторник, 22 Април 2025 | 13:48:17


Дейностите по дезинсекция и дератизация срещу векторно предаваните (трансмисивни) инфекции да се разделят на профилактични, недопускащи появата на вредители и такива, които се провеждат след провеждане на наблюдение за наличие на вредители или следи от

Дейностите по дезинсекция и дератизация срещу векторно предаваните (трансмисивни) инфекции да се разделят на профилактични, недопускащи появата на вредители и такива, които се провеждат след провеждане на наблюдение за наличие на вредители или следи от присъствието им. Това предвижда проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации.

Причината е в наблюдавания след пандемията от COVID ръст в броя на регистрираните случаи на трансмисивни заболявания и завръщане към предепидемични стойности на заболяемостта при Лаймска борелиоза и Марсилска треска. През 2023 г. регистрираните случаи на векторно предавани инфекции в страната са 295, включително 10 внесени случаи на малария, става ясно от мотивите към проекта. От началото на 2024 г. броят на докладваните заболели е 419, като се наблюдава съществен ръст в заболелите от лаймска борелиоза и Западнонилска треска, съответно 2 и 31 пъти.

„Глобалните климатични промени сериозно влияят върху епидемиологията на предаваните с вектори инфекции, поради което са сред основните направления, на които специално внимание обръщат Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията и Световната здравна организация. В световен мащаб се наблюдава тенденция към нарастване на заболяемостта и разширяване ареала на разпространението им, което отразява промените и в природогеографските фактори, както и засилената миграция на хора и животни. Вследствие на посочените причини, през следващите години се очаква увеличаване на заболелите от векторно-предавани инфекции на територията на Европейския съюз, както и внос и устойчиво разпространение на инвазивни комари, характерни за Африка и Азия, причинители на редица заболявания (Денга, Малария, Жълта треска и др.), нехарактерни за Европа“, казват още от МЗ.

В Наредбата се въвежда изискването за провеждане на наблюдение, като част от дейностите по дезинсекция и дератизация, чрез което периодично и систематично да се извършва редовно проследяване на определен вредител, неговата активност и динамика на числеността му. Физическите и юридическите лица, стопанисващи и ползващи обектите, попадащи в обхвата на Наредбата, ще осигуряват извършването на профилактични и изтребителни дейности, насочени към намаляване на вредителите и евентуален контакт на гражданите с тях.

Прецизират се текстовете, свързани с дейностите и изискванията към физическите и юридическите лица, които осъществяват тези дейности. Въвежда се условие за териториалното разположение на обектите, в които даден ръководител осъществява своята дейност, като е посочено, че те трябва да са в не повече от три административни области.

С наредбата е въведено изискването за вписване в публична база данни на физическите и юридическите лица, които изпълняват дейностите по дезинсекция и дератизация и се посочва, че само вписаните лица могат да изпълняват такива дейности в обектите, които попадат в обхвата на нормативния акт.

Пълния текст на проекта може да видите тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LSGW


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Кантарджиев: Няма нищо страшно в ръста на случаите на лаймска болест
25.04.2025 10:24:08

Проф. Кантарджиев: Няма нищо страшно в ръста на случаите на лаймска болест

Към момента случаите на лаймска болест у нас са повече от тези за същия период на миналата година ...

Д-р Лазов: Акушерките ни са с нездравословно работно време, изкарват кървави пари
25.04.2025 09:41:22

Д-р Лазов: Акушерките ни са с нездравословно работно време, изкарват кървави пари

Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ „Рахила Ангелова“ в Перник затваря не порад ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...