Събота, 05 Април 2025
05
юни
5
 

Проф. д-р Асен Балтов: Телемедицината има огромен потенциал

Сряда, 05 Юни 2019 | 13:26:33
5

„Повече от 7-8 години у нас се правят конферентни връзки и обучения, предаване на данни онлайн. Новото за България е това, което направихме с болницата в Кърждали по отношение на прилагането на телемедицина при спешни състояния. Телемедицината им

„Повече от 7-8 години у нас се правят конферентни връзки и обучения, предаване на данни онлайн. Новото за България е това, което направихме с болницата в Кърждали по отношение на прилагането на телемедицина при спешни състояния. Телемедицината има огромен потенциал“, каза проф. д-р Асен Балтов, изпълнителен директор на болница „Пирогов“ в Сутрешния блок на БНТ.

Той допълни, че телемедицината наистина звучи като научна фантастика, но България е на едно от първите места по скорост на интернет. Преносът на данни и изследвания е в реално време, да речем на някого правят ЕКГ в болница в страната и в рамките на 2-3 минути се получава резултатът в „Пирогов“.

„Много бърз, експедитивен начин. Ние имаме готовност, направили сме две триажни зали за деца и за възрастни. В тях ще бъдат поставени тези устройства за телемедицина, чрез които дежурен по 24 ч., 7 дни в седмицата, ще бъде готов за връзка с колегите. При необходимост, този дежурен човек ще извика тесен специалист за съответната консултация. Буквално в рамките на 10 минути ние можем да дадем нашето предложение и решение на съответния казус.

Ние сме отворени – всички болници в страната, които искат да бъдат включени в такава мрежа в следващите 4-5 месеца, ще бъдат присъединени. Нашите специалисти ще консултират безплатно, ние не искаме да вземем пациентите на други лечебни заведения. Правим опит да има по-лесен достъп на хората до качествено здравеопазване“, уточни проф. Балтов.

Около 30-40 хил. лв. ще струва на всяка болница, която реши да се включи в мрежата, защото се изграждат връзки, поставят се камери, купува се самото устройство.

„Телемедицината би могла да навлезе след това в линейките, в спешните отделения в малките населени места. Това не изключва електронното здравеопазване, телемедицината го допълва.

365 болници на 7 млн. население са много. За мен това не е реалната нужда от болници. Наистина, трябва да има много добри лечебни заведения със сериозни специалисти, но в никакъв случай това разцепване на по-малки болнички, повечето от които даже не са и печеливши. Аз го виждам процесът като вливане в по-големи структури, които да бъдат конкурентноспособни и да запълват нуждите на по-малките. Ето например, „Пирогов“ няма болница за долекуване, това е огромен проблем за всички, които са изписани от нашите клиники. Реално на седмица изписваме около 800 такива пациенти, които могат да бъдат приети в три болници за долекуване, но ние не разполагаме с такива“, каза директорът на спешната болница.

Той обясни, че в момента неразсрочените дългове на „Пирогов“ са около 14 млн. лв., но се работи непрекъснато и се надяват, че следващата година ще имат още по-добри резултати, тъй като болницата „няма как да бъде на печалба“.

Д-р Асен Меджидиев, началник на Отделението „Уши, нос, гърло“ в „Пирогов“ обясни още за новата система за телемедицина, която въвежда спешната болница, следното:

„Системата цели да улесни както пациентите, така и лекарите по райони. Удобното на системата е, че осъществява пренос на образна диагностика – скенер, компютърно томографски изследвания, ядрено-магнитен резонанс, което може да се осъществи при директния контакт между специалист от друга болница и специалист от „Пирогов“. Ценното на системата е, че в областните градове и малките населени места не е нужно да се поддържа ниво с тесни специалисти, тъй като ние стартираме основно в детско здравеопазване. В цяла Европа и по света има недостиг на тесни специалисти. Ние не можем да поддържаме в малките градове специалисти, като детски уролог, детски оториноларинголог и т.н. По този начин се използва възможността на дежурните специалисти в „Пирогов“ да помогнат на колегите по райони. Хубавото на тази система е, че тя има и мобилно приложение, така по-бързо се преценява логистиката около лечението на всеки пациент“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
H7re

Гост 06.06.2019 10:48:51

Това са си някакви консултации между клиники , а този ИЗОБЩО НЕ Е Е НАЯСНО КАКВО Е ТЕЛЕМЕДИЦИНА. Телемедицината предполага ,че датчици за жизнените параметри за дишане,пулс арт налягане,температура ,ЕКГ са налични на пациента ,а лекар ги наблюдава дистанционно и има възможност да прави анализ и диагностика дистанционно ,а на по-нататъшен етап с помощта на нанороботи може да провежда и лечение. Сега наясно ли сте колко сте далеч от телемедицината и как взимате за ТЕЛЕТА околните със спекулациите за телемедицина ,когато всъщност липсват тесни специалисти и някой се обажда от периферията да пита София какво да прави. И липсата на лекари видиш ли не се коментира колко е позорно ,а се мастурбира с възхвала на някакво бляскаво революционно бъдеще което овидиш ли вече дошло у нас. Чекиджии...

Лекарка 06.06.2019 07:05:43

Он лайн шменти-капели...

Гост 05.06.2019 18:38:32

Какви 30-40 хил лева бълнувате? Това е схема. Вече всичко се прави от мобилен телефон. Аман от пишман мениджъри, само комисионни са ви в главите

Гост 05.06.2019 15:16:10

Откри Америка.

Гост 05.06.2019 15:04:07

Балтов потече от чешмата


Всичко за коронавируса
Още новини
Предложение: Медицинските сестри да бъдат освободени от такса за обучение
04.04.2025 17:59:46

Предложение: Медицинските сестри да бъдат освободени от такса за обучение

Специалността „Медицинска сестра“ да бъде освободена от такса за обучение. Идеята изр ...

Увеличаването на средствата за интермитентни катетри на болните със спина бифида остава за 2026 г.
04.04.2025 17:26:20

Увеличаването на средствата за интермитентни катетри на болните със спина бифида остава за 2026 г.

До 31 юли ще стане ясно дали догодина НЗОК ще заплаща по-висока сума за еднократните катетри на б ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...