„По време на COVID пандемията имаше намаляване на имунизационния обхват, но през последната година се навакса доста. Сега е Европейската имунизационна седмица и трябва да се акцентира отново на огромното значение, което има имунизацията за предотвратяване на инфекциозните заболявания“. Това каза пред БНТ директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова. По думите й към момента у нас проблем представляват варицелата и скарлатината.
Проф. Христова припомни, че големите епидемии от тежки заразни заболявания вече са останали в миналото и основна роля за това имат ваксините. Тя обаче отбеляза, че за голяма част от хората у нас липсва информация за ваксинирането или реимунизацията.
„Ето защо медицинските специалисти и по-специално личните лекари трябва да разясняват на хората ползите от ваксините“, категорична бе специалистката.
Проф. Христова се спря и на темата за скарлатината и варицелата. Тя бе категорична, че процесът със скарлатината е до голяма степен овладян и случаите на тази инфекция намаляват.
Не така стои обаче въпросът с варицелата, каза тя и обърна внимание на факта, че причинителите на двете инфекции са различни – скарлатината е бактериално заболяване, а варицелата – вирусно.
„Това означава повлияване с антибиотици при бактериално заболяване. А варицелата е една много сериозна шарка, но за нея има ваксина, която обаче не е в задължителния календар и това е причината да имаме сериозно разпространение. Ако по-широко се приложи ваксината, това ще доведе до лимитирането на варицелата“, категорична бе проф. Христова.
Тя припомни, че по правило варицелата се разпространява в големите градове, предимно сред децата до 5 години. „Важно е да има един сериозен здравен филтър на входа на детските ясли и градини, дори и в училищата“, препоръча тя.
Проф. Христова засегна и темата за коронавируса и повишеното му разпространение през последните седмици. Тя бе категорична, че не се очаква нова висока вълна, само едно осезаемо повишаване, което ще засегне по-голям кръг от хора.
„Вирусът непрекъснато генерира нови подварианти и оттам се наблюдава повишаване на заболеваемостта – сега актуалните са Кракен и Арктурус. Постепенно обаче коронавирусът ще бъде „опитомен“ и ще се превърне в сезонно заболяване“, прогнозира специалистката.