Понеделник, 31 Март 2025
28
март
1
 

Проф. Христова: Единични са случаите на тежки менингококови инфекции

Петък, 28 Март 2025 | 10:30:48
1

Случаите на менингокова инфекция средно у нас са около десетина, но по време на COVID пандемията паднаха на 3-4 заради мерките. От началото на годината случаите са 8, през миналата година бяха 7, така че се движат в границите на това, което е нормално

Случаите на менингокова инфекция средно у нас са около десетина, но по време на COVID пандемията паднаха на 3-4 заради мерките. От началото на годината случаите са 8, през миналата година бяха 7, така че се движат в границите на това, което е нормално за нас. Това каза пред bTV проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, по повод случая, при който 11-месечно бебе почина от менингококова инфекция в столичната Педиатрия.

„Менингококите по правило правят здраво заразоносителство или безсимптомни инфекции. Т.е. над 90% ще направят само заразоносителство, ще има бактерии в носоглътката без никакви последващи усложнения за тях. Но тези здрави заразоносители могат да предават инфекцията и те я предават. Отделно една немалка група правят безсимптомни инфекции. Единиците, при които има инвазивно заболяване, т.е. менигококите навлизат в кръвта, правят менингит, много тежък сепсис. Това обаче са единични случаи“, обясни проф. Христова.

По думите й не е много лесно да се заразиш с менингококи и това се случва при близък контакт. „Разпространението е отново със слюнка, при говор като респираторна инфекция, но трябва да се има предвид близкият контакт, ползването на общи прибори и при целувки. И тъй като повечето са деца, това е нещо, на което трябва да се обърне внимание, както е да се обърне специално внимание на хигиенните навици “, уточни проф. Христова.

Директорът на НЦЗПБ заяви, че обикновено заразяването в затворен колектив става, когато някое безсимптомно дете внесе инфекцията. Впоследствие тя се разпространява с близък и продължителен контакт и децата правят здраво заразоносителство.

„Дали ще се стигне до менингит се определя основно от имунитета, но има значение и видът на щама. Обикновено безкапсулните щамове правят заразоносителство, докато капсулните – инвазивно заболяване, защото капсулата предпазва бактериита от веществата, които могат да ги неутрализират. От значение е и индивидуалната реактивност“, каза проф. Ива Христова.

Тя уточни, че когато има вече доказан случай, контактните се карантинират за срок от 7 дни и обезателно се прави антибиотична профилактика, за да се унищожат бактериите.

„Тук е много важно да се отбележи, че заболяването не е вирусно, а бактериално. Има антибиотици от няколко групи, които са много ефикасни и могат да се прилагат както за първична профилактика, така и за лечение, но тук е много важна ранната диагностика“, посочи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Има форма на свръхостър менингококов сепсис, при който за по-малко от ден се развиват симптомите. При точно тези, макар и много редки форми, смъртността е висока – между 20 до 40%“, обясни тя.

Проф. Христова заяви, че ваксината срещу менингококи не е в задължителния имунизационен календар и като начало трябва да стане препоръчително и да е налична в достатъчни количества. Трябва да се направят усилия и последната ваксина срещу менингококи от група Б, която е разрешена от ЕМА, да стане достъпна у нас.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PTHD

ФАКТ 28.03.2025 17:53:41

3 единични случай всичките завършили фатално


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Йолин Дончева: Транспортирането на малките пациенти е огромна отговорност, която приемам с отдаденост
30.03.2025 10:16:12 Невена Попова

Д-р Йолин Дончева: Транспортирането на малките пациенти е огромна отговорност, която приемам с отдаденост

Д-р Йолин Дончева е възпитаник на МУ – Пловдив, Пътя си в медицината е започнала като з ...

САЩ: Трансплантиран пациент е починал от бяс след органна трансплантация от трупен донор
30.03.2025 09:16:33

САЩ: Трансплантиран пациент е починал от бяс след органна трансплантация от трупен донор

Трансплантиран мъж, пребиваващ в щата Мичиган, е починал от бяс след органна трансплантация от тр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...