Първото разковниче е колегите да узреят за това, че трябва да има промяна в системата. В това беше категоричен психиатърът и бивш здравен министър проф. Христо Хинков. Пред NOVA NEWS той коментира системата за психиатрична грижа у нас в контекста на случая, при който психичноболна жена намушка с нож няколко души на улицата.
„Темата за реформирането на психиатричната система е много стара и най-глобалният отговор защо досега тя не е реформирана от моя страна е – защото по-голямата част от колегите, работещи в системата, не желаят това“, заяви проф. Хинков. Той призна, че парите в системата са малко, но заяви, че основният проблем е именно реформата й.
Като основна част от нея специалистът посочи въвеждането на клинични пътеки, които обаче се оказват нежелани от част от гилдията. „Психиатричните болници се финансират от държавния бюджет. Има възможности те да се финансират и от обществения фонд НЗОК. Няма пречка това да се случи, трябва да се изградят клинични пътеки, защото иначе няма как Касата да ги финансира. Само че клиничната пътека представлява една форма на контрол. И аз съм чувал от колеги, които казват в неофициален разговор – ние не искаме контрол. Клиничната пътека всъщност е алгоритъм, който ги кара да спазват определени правила вътре в болничното заведение. В момента няма никакъв контрол. В една психиатрична болница всичко е оставено на съвестта на управляващия болницата“, заяви проф. Хинков.
Като проблем той посочи и липсата на последващо проследяване на пациента след изписването му от болницата, когато острата фаза на заболяването му е овладяна.
„Има стандарт по психиатрия, има написани много неща на книга, които не се изпълняват. Няма ясна връзка между социалните и психиатричните служби. Например, когато един пациент излезе от психиатрична болница, той трябва да отиде някъде, където да бъде ангажиран с някаква дейност. Това са т. нар. дневни центрове, които са под шапката на МТСП. Те не само са недостатъчни, но нямат законово регламентирана връзка между психиатричната служба и тяхната работа. И се получават проблеми, за които с колеги говорим от 15 години“, отбеляза психиатърът.
По думите му също така няма периодичен рутинен контрол на работещите в болниците. „Едно време имаше акредитационна процедура, тя представляваше начин да се търси възможност за повишаване качеството на работа“, каза за пореден път проф. Хинков, като припомни, че акредитацията на болниците бе отменена през 2019 г.
Липсва и контрол на изразходването на средства в психиатричните болници, подчерта той и допълни, че затова клиничните пътеки, които създават някакъв ред в болничната помощ, според него са добър вариант. „Клиничната пътека е един от начините – и парите ще се увеличат, и хората в болниците ще бъдат лекувани по-добре“, смята проф. Христо Хинков.
Румънците построиха огромна, съвременна, НЕвиртуална Детска болница за 3 години, нашите Ганьовци, мутри и луксозните им метреси още не са разчистили терена за такава у нас! Румънците съдиха и осъдиха Чаушеску, нашите Ганьовци вдигнаха паметник на Правешкия чукундур и се прехласват пред него!
А какво стана с откраднатите 5 МИЛИАРДА от КТБ бе, айдиоти?? АЛО, АЛО? Що няма ОСЪДЕНИ, що няма КОНФИСКУВАНИ ИМОТИ НА МУТРИТЕ, организирали КРАЖБАТА, и ТИКВИТЕ, които ПАЗЕХА КРАЖБАТА? Мръсни, проклети крадци и лицемери!!! Събирайте капачки още...
Айде пак докторите виновни. За комунистическото не заплащане на труда им.
Важното е, че има за стадиони за ритнитопковците! Само в Пловдив наляха 64 милиона от брашняния чувал на данъкоплатците за стадиона на оня руски олигарх, който ДАНС му даде забрана да посещава България за 10 години, като заплаха на националната сигурност!