„По данни на центъра, най-много болни от грип за първата седмица на новата година, 209 на 10 000 имаше в Перник, на второ място беше Пазарджик. Заболеваемостта в Пловдив и София беше 120 на 10 000, която е характерна за ранна есен. Никакъв пик, никакви поваляния от грип – това са неща, които никога не съм казвал, въпреки че ми се слагат често в устата.“ Това каза проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) пред Нова телевизия.
„Грипът е опасно заболяване, за което от два-три месеца говорим сериозно. Циркулацията започна в началото на декември, в момента щамовете са от група Б, което е нещо нехарактерно. Единият критерий за епидемия е колко от материалите на тежко болни със съмнения за грип са положителни. Когато от един приморски град РЗИ-то изпрати 45 материала и от тях се окажат само трима положителни, това говори, че там грип няма“, каза още той.
Критерии на СЗО ясно показват как да бъде различен грипът от настинката. „Грипът започва внезапно. В рамките на 2-3 часа губиш сили, болят те мускулите, болят те ставите, не ти се става. Боли обикновено глава. Имаш суха, непродуктивна кашлица, тежест в белия дроб и гърлобол, страх от светлината. Това, което неправилно се нарича настинка, са вирусни заболявания през зимния сезон. 1/3 от гърлобола, сухата кашлица, са коронавируси. Аденовирусите са много чести през зимния сезон – причиняват хремите и гърлобола. По начало, когато възрастен човек го боли гърло, е вирусна инфекция. Когато става въпрос за дете обаче много е вероятно да е бактериална инфекция, затова трябва да се консултира с лекар“, поясни проф. Кантарджиев.
По думите му, когато има нараснал брой болни ученици е добре ваканцията да бъде удължена с три дена, тъй като обикновено води до прекъсване на вирусите. „Когато предстои грипна епидемия и по време на епидемията, най-важно са личните мерки. Това са хигиенните кърпички и да не се кашля в ръката, а в кърпичка. Така разпространението на вируса е по-минимално. Миене на ръцете, ползване на маска, която се сменя на 2 часа и половина. Особено вкъщи, който е болен, трябва да ползва маска, за да не зарази останалите. Тъй като грипът е тежко заболяване, хубаво е културният човек от големия град да е говорил с личния си лекар и когато се явят такива симптоми да му се обади задължително по телефона. Неспециалист може да се обърка – може да е бъбречна криза или друго заболяване. Съветвам и личния лекар да говори с пациентите си по телефона, защото не е най-хубавото в голям град да тръгнеш по градския транспорт и да чакаш на опашка в ДКЦ-то“, каза проф. Кантарджиев.
Той допълни, че най-честите усложнения от грип са бактериалните пневмонии. „Когато се говори, че 20 млн. души са умрели след Първата световна война от грип, всъщност са умрели от усложненията от пневмонии. На 4-5 ден от грип ако се променят симптомите, храчките станат гнойни, появят се бодежи и болки в гръдния кош, винаги трябва да се търси лекар, защото може би това е бактериалната пневмония, която се лекува с правилно изписани антибиотици“, поясни директорът на НЦЗПБ.
Област Перник обяви грипна епидемия
13.01.2018 10:34:59Нараства броят на заболелите от грип
09.01.2018 12:46:38Д-р Кунчев: Пикът на грипа се очаква в края на януари
02.01.2018 10:28:00