Нямаме изпратени проби от град Хисар за изследване в Националната референтна лаборатория по грип и остри респираторни заболявания, по тази причина не можем да потвърдим или да отхвърлим наличие или отсъствие на грипна инфекция там. Това заяви по БНР тази сутрин директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев, коментирайки обявената вчера от кмета на града Пенка Ганева грипна ваканция за учениците и децата в детските градини до края на тази седмица.
По думите на проф. Кантарджиев е редно, ако има съмнение за грип, да се вземат проби и да се изпратят по определения ред за изследване, за да има категорична яснота относно вида на грипния вирус, защото само по този начин може да се даде точна прогноза за разпространението на инфекцията.
Нивата на грипните заболявания в национален мащаб като цяло не буди тревога, категоричен бе специалистът. Той поясни, в момента по-висока заболеваeмост се наблюдава в областите Ямбол, Хасково, Габрово
“В последните седмици на 2020 г. хората, които са потърсили лекарска помощ, са два пъти по-малко от хората, които са потърсили за същия период миналата година. Очаквам слабо епидемично разпространение на грипа през втората половина на януари. Силно разпространение на грипните вируси ще има през февруари и пик някъде втората половина на февруари“, информира проф. Кантарджиев
По думите му към този момент в Националната референтна лаборатория от изпратените материали на лежащо болни има 57 доказани случая на грип с генетични методи, благодарение на помощта, която САЩ оказват с реактивите в Центъра по контрол на заболяванията в Атланта. От тези 57 доказани случая на грип, типизирани са всички. H1 е пандемичният грип, известен като свински или калифорнийски, 27 са пандемичен грип. H3 (Канзас) са 22“, информира още проф. Кантарджиев.
Специалистът припомни, че з-а ефективно предпазване от инфекцията е важно да се предприемат добре познатите мерки – добра хигиена, старателно измиване на ръцете, използване на предпазни маски и влажни кърпички с дезинфекцираща съставка – хлорхексидин.
Да не забравяме и кампанията с противогрипна ваксина при възрастните, въпреки че имаше само за 10% от подлежащите. Това допринася за намалената заболяемост.