Сряда, 15 Януари 2025
14
ян
 

Проф. Танкова: След 20 години един на всеки 8 възрастни ще бъде със захарен диабет

Има ли инсулинова резостентност, трябва да се вземат мерки, като основната от тях е контрол на телесното тегло, допълни тя

Вторник, 14 Януари 2025 | 12:58:38


„Хората с диабет прогресивно се увеличават. 45% на сто от хората не знаят, че имат диабет, сочи още статистиката. Затова наричаме диабета "тихият убиец", защото няма симптоми с години, но усложненията от него са сериозни. Очаква се след 20 г

„Хората с диабет прогресивно се увеличават. 45% на сто от хората не знаят, че имат диабет, сочи още статистиката. Затова наричаме диабета "тихият убиец", защото няма симптоми с години, но усложненията от него са сериозни. Очаква се след 20 години един на 8 възрастни да бъде със захарен диабет, което е сериозен проблем. Захарният диабет подлежи на контрол, а последните десетилетия има сериозни постижения и като възможности за лечение, и за контрол, затова не би трябвало поставянето на тази диагноза да прави хората изключително подтиснати“. Това каза в Подкаста на БНР „В центъра на системата“ проф. д-р Цветалина Танкова - ръководител на Катедра по ендокринология в Медицинския университет в София.. посочи още проф. Танкова.

"Трябва да се знае от обществото, че в страната ни е постигнато много по отношение на диабет тип 2 - имаме достъп до всички иновативни терапии, като е важно повече от пациентите да достигнат до тях.

При захарен диабет тип 1 - това са хората, които нямат достатъчно инсулин и трябва да се лекуват с инсулин, те са по-малкият процент от пациентите, при тях има също сериозни постижения в глобален мащаб, там навлязоха технологиите за контрол и лечение. В България също се прилагат по линия на НЗОК тези инсулинови помпи и сензори за продължително глюкозно мониториране и за контролиране на нивото на кръвната захар, като очакваме и затворената система, която мери кръвната захар и пуска толкова инсулин, колкото е необходимо“, обясни специалистката.

По думите й, ако през годините назад ендокринолозите са лекували пациентите с медикаменти, които намаляваха нивото на кръвната захар, то

днес имаме революционен пробив при две основни групи медикаменти.

„Те не само намаляват нивото на кръвната захар, но и имат допълнителни ползи - за сърцето, за бъбреците, ползи върху телесното тегло и кръвното налягане. Тези две групи медикаменти се покриват от НЗОК за диабетно болните, но те се оказа, че са ефективни и при хора без диабет, като пазят сърцето и бъбреците и в момента тези лекарства за намаляване на кръвната захар се изписват от кардиолозите за хора със сърдечна недостатъчност и от нефролозите на пациенти с хронична бъбречна недостатъчност. Тези медикаменти намаляват кръвната захар до нормата и затова могат да се прилагат и на хора без диабет.

Така се контролира кръвната захар, теглото и рисковите фактори - холестерол, кръвното налягане и има сърдечно-бъбречна протекция на диабетно болните“, подчерта проф. Танкова.

Тя обаче уточни, че в България има все още много хора с диабет, които имат нужда от тези медикаменти, но те не достигат до тях, защото няма достатъчно информация за тези иновативни възможности.

По думите й това са скъпи медикаменти, които с Протокол за диабетно болните са безплатни за пациента, а когато се изписват за хора без диабет, тогава се доплаща една малка сума, останалото се поема от НЗОК.

„Затова е толкова важна осведомеността на хората и за рисковите фактори за диабета, и за неговият контрол, и за възможните изследвания“, каза енодкринологът.

Проф. Танкова изтъкна още, че инсулиновата резистентност може да съпътства диабета, но диабетът може да е със или без инсулинова резистентност.

„Но има ли инсулинова резистентност трябва да се вземат мерки като основната от тях е контролът на телесното тегло, по-здравословен начин на живот. А случаите на диабет се увеличават, заради заседналия начин на живот, наднорменото тегло, нездравословно хранене - с богати на калории храни и то още от ранна възраст.

Затова контролът на теглото е важен не само за хората с диабет, но и за здравите. Както и промяната в начина на живот. Състоянието преддиабет е обратимо, човек да бъде отново здрав, като от значение е качеството и количеството на храната - тя да е разнообразна, но да бъде в такова количество, колкото енергия ще изхабим“, обърна внимание тя.

"Теглото не е козметичен проблем, това дали се харесваме или не.Това е заболяване,

както казваме, че захарният диабет е болест. И всички международни организации признават, че затлъстяването е заболяване, което трябва да се лекува. И първото нещо е промяна в начина живот към по-здравословен като активност и хранене, по-малко калории и енергия, отколкото се използва. Хранителният режим включва всички видове храни, но е важно количеството. Без да се прекалява със сладкиши. Медът също е калоричен, а трябва да се храним с повече зеленчуци, фибри, варива, хляб, малко млечни храни, по-малко мазнини, най-важни са калориите, които приемаме“, допълни проф. Танкова..

„Живеем и в стресова среда, а стресът е също от рисковите фактори за захарен диабет, освен наследствения фактор и другите рискови фактори, но най-рисковият фактор е наднорменото тегло и затлъстяването. Особено натрупването на мастна тъкан около корема - т.нар. коремна абдоминална висцерална мастна тъкан. Това се оказва отделен ендокринен орган, от който се отделят изключително вредни вещества, и това е и в основата на инсулиновата резистентност. От там идва повишаването на кръвната захар, на холестерола, на пикочна киселина, омазняване на черния дроб, кръвно налягане, съредчно-съдови заболявания. Затова теглото и обиколката на талията трябва да бъдат във фокуса на вниманието“, заключи ендокринологът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Tz5C


Всичко за коронавируса
Още новини
Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница
14.01.2025 18:39:25

Издадоха визата за проектиране за Националната детска болница

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнит ...

В Комисията по финанси: Приеха правилата, по които ще работи НЗОК до гласуване на бюджет
14.01.2025 17:37:15 Надежда Ненова

В Комисията по финанси: Приеха правилата, по които ще работи НЗОК до гласуване на бюджет

Депутатите от парламентарната Комисия по финанси приеха правилата, с които да се гарантира работа ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...