!
Вторник, 26 Ноември 2024
26
ноем
 

Проф. Такоров: Съвременните технологии водят до значително намаляване на тежките операции

Вторник, 26 Ноември 2024 | 11:19:26


Три са основните полета за технологично развитие на медицината в момента. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ проф. Ивелин Такоров, ръководител на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА. По думите му първото&

Три са основните полета за технологично развитие на медицината в момента. Това каза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ проф. Ивелин Такоров, ръководител на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА.

По думите му първото поле на развитие е създаването на нови молекули. „Фармакологията и биофармакологията са едно от най-технологичните звена и се очаква в скоро бъдеще да могат да решават повечето проблеми превантивно и в много случаи да не се стига до тежки хирургични интервенции. Следващото поле е развитието на миниинвазивните технологии, като гастроентеролозите все по-често прилагат ендоскопоски методи и част от ранните тумори, когато бъдат открити навреме, могат да бъдат лекувани без хирургична интервенция, само с ендолуменни методики. Това се наблюдава във васкуларната хирургия, където ендостентирането почти вече измества ролята на хирургията. Тоест с една добре организирана профилактика съвременните технологии могат да доведат до значително намаляване на тежките оперативни интервенции, като при ранни тумори на стомах, на дебело черво. Последните години масово се внедри и роботизираната хирургия (като част от миниинвазивната хирургия, каквато е и ендоскопската) и ние от ВМА очакваме до края на година да имаме последно поколение робот да Винчи с обучителна конзола. И така третото технологично поле е именно ендоскопската и роботизирана хирургия. Също и прецизните електроножове, ултразвукови деструктури, прецизната оптика, инструменти за шиене и дисекция на тъканите“, каза проф. Такоров.

Той е категоричен, че всичко това допринася хирургията да е много по-поносима за пациентите, много тежки операции да не са свързани с дълго пролежаване в болницата и да не се стига до трайна инвалидизация впоследствие.

Проф. Такоров заяви, че лапароскопските операции не са препоръчителни при силно раздути чревни брънки, множество предходни операции с тежки сраствания, пациенти в спешни състояния, травми, когато цялата коремна кухина е изпълнена с кръв, при онкологичните заболявания, когато има множество мултивисцеларни резекции, при локално авансирал тумор.

„Най-честите операции по света са тези на рак на дебелото черво. Коремната хирургия в днешно време е онкохиругия. Следват карцином на панкреаса, на черния дроб, на стомаха, на тънките черва, на надбъбречните жлези. Честотата не е константна. Последните години има тенденция да се откриват и тумори, които са в по-ранни стадии. Все повече хора си правят и профилактичните изследвания като колоноскопия“, каза още проф. Такоров.

„В хирургията трябва да се работи за унифициране на хирургичните протоколи, да се направи анализ кои са най-добрите хирургични практики и как трябва да бъде извършвана една операция. Стандартите съществуват на хартия, но реално не работят, и не се спазват, защото няма ефективна система за контрол. И по този начин липсата на работещи стандарти води до необходимост от повторни операции, редица излишни интервенции, внедряването на предоперативна химиотерапия също не е узаконено по никакъв начин, което води до по-лоши резултати – много неща трябва да се реформират, като за целта трябва повече мотивация към органите, които контролират здравните процеси“, обобщи проф. Ивелин Такоров от ВМА.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
LFr$


Всичко за коронавируса
Още новини
Болницата в Кюстендил с нови лекари, но с недостиг на медицински сестри
26.11.2024 12:59:51

Болницата в Кюстендил с нови лекари, но с недостиг на медицински сестри

Кюстендилската болница назначава нови специалисти, успява да закупи и ново оборудване – нов ...

Увеличаване на капитала на лечебни заведения ще обсъжда Здравната комисия към СОС
26.11.2024 12:10:26

Увеличаване на капитала на лечебни заведения ще обсъжда Здравната комисия към СОС

Увеличаване на капитала на Университетската Първа МБАЛ „Св. Йоан Кръстител“ и ДКЦ 30 ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...