Две са лечебните заведения, при които е отчетена най-висока смъртност по време на COVID пандемията, каза по време на пресконференцията в МЗ началникът на кабинета на министъра и председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. Васил Пандов.
„Едното лечебно заведение е това, което е приело най-голям брой пациенти и в най-тежко състояние, затова за него е обяснимо. Второто обаче е областна болница от Северна България, за която няма обяснение и правим проверка и анализ на ситуацията заедно с ИАМН“, каза той.
Доц. Пандов каза още, че повече държавни и общински лечебни заведения достигат и надминават заплащането на медицинските специалисти по Колективния трудов договор или са започнали поетапно повишаване. „Общинските лечебни заведения, които не покриват изискванията на КТД, имат две възможности – едната е да получат сравнително по-ниско заплащане от НЗОК за дейности, а другата е методика за допълнително финансиране. Тъй като ситуацията с държавния бюджет е много динамична, не можем да се ангажираме с прогноза какво ще стане. От МЗ обаче сме готови с Наредба за определяне на структурата и видовете възнаграждения в лечебните заведения“, каза той.
Проф. Сербезова допълни, че има създадена работна група, която да анализира причините за високата смъртност по време на COVID пандемията. „Имаме няколко хипотези, сред които са профилактиката и лечението на социално значимите заболявания, които не са на необходимото ниво спрямо профилактиката и лечението на гражданите от ЕС, ниският ваксинационен обхват, малкият брой на медицинските сестри в някои болнични лечебни заведения. Работната група ще приключи до края на седмицата и ще представи доклада си, след което ще го представим и на медиите“, каза тя.
Министърът каза още, че ще остави на следващия министър приемно-предавателен протокол какво предстои, какво трябва да бъде свършено и какви срокове са заложени от Министерството досега като израз на желанието за надпартиен консенсус.
„В момента текат много проверки, но ние не изчегъртваме, не правим смени, защото някой е назначен от някого, а действията ни са на база проверки. Освобождаването на проф. Поромански като директор на „Пирогов“ е резултат от две такива проверки. В най-скоро време ще дадем брифинг, посветен на болничните лечебни заведения и на резултатите от тези проверки. Някои от тях са за прокуратурата, затова ще бъдем по-внимателни с оповестяването на данните“, каза проф. Сербезова на въпрос дали предстои освобождаването на проф. Генчо Начев като директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“ и на проф. Иван Костов като директор на университетската акушеро-гинекологична болница “Майчин дом”.
Вижте си методиката за определяне заплати на директори на болници! Може да не се изпише жив пациент, а директорът да получава огромна заплата! По - важно е колко специализанти има!
Най-важното е колко пенсионери работят!?!
А Стефан Константинов? Защо г-жо Министър не го споменахмте? Той си прави такива своеволия,които явно на вас ви харесват!
Ама хайде Стефан Константинов да си ходи!!!! Прокуратурата отдавна има информация за многото незаконни действия на този мухльо. Докога ще го заобикалят!!!!!
И коя е тази мистериозна "областна болница в Северна България" ?!
Генчо на чардак седеше, печено агне ядеше. Генчо на чардак седеше, джанъм, и руйно вино пиеше.(x2) Оздола иде Асена сербез мома хубава. Оздола иде Асена, джанъм, сербез мома гиздава.(x2) Генчо, Асена думаше, сербез моме хубава. Ела Асенке при мене, джанъм, печено агне да ядем. Печено агне да ядем, джанъм, и руйно вино да пием. Асена, Генчо думаше, Генчо ле дърто магаре. Уще ли кардиохирург ке одиш, джанъм, уще ли свето ке гориш? НАРОДНА ПЕСЕН
Който прасне Генчо ще е национален герой бре!
С какво тия двамата са по-различни от останалите хора? Серат злато?
Ти го каза, особено ако златото отива на необходимото място.
Генчо може ли да го гътнат ей така за последно?