Сряда, 22 Януари 2025
21
ян
1
 

Проф. Сакко: Инсултът може да бъде предотвратим и лечим

Вторник, 21 Януари 2025 | 13:12:05 Надежда Ненова
1

С модерните медицински средства инсултът може да бъде предотвратим и лечим. Това каза проф. Симона Сакко, президент на Европейската организация  по инсулт (ESO), на пресконференция на тема „България в борбата с инсулта: преодоляване на преди

С модерните медицински средства инсултът може да бъде предотвратим и лечим. Това каза проф. Симона Сакко, президент на Европейската организация  по инсулт (ESO), на пресконференция на тема „България в борбата с инсулта: преодоляване на предизвикателствата за постигане на напредък“, която се проведе днес.

Проф. Сакко е в София по повод годишната среща на националните координатори на Европейския план за борба с инсулта, която се провежда у нас от 20 до 22.01.2025 г. и в която участват над 100 делегати от 30 европейски държави. Тя отбеляза, че в Европейския план за борба с инсулта 2030 са включени основните части от цялата пътека за борба с инсулта – от първичната профилактика през лечението до рехабилитацията, а през тази година са включени и нови ключови показатели за успешно лечение.

Причината да бъде избрана София за домакин на срещата е сериозната подкрепа на Европейската организация по инсулт и на Европейската пациентска организация, като свидетелство за добрата работа, свършена от Българското дружество по неврология и на Асоциацията за инсулт и афазия, но втората причина е негативната статистика на България по отношение на борбата с инсулта, за която трябва да се търси решение.

„Ние се борим с едни остарели схващания по отношение на лечение на инсулта, вече имаме възможности да го лекуваме, но трябваше да се промени и виждането на невролозите“, отбеляза председателят на Българско дружество по неврология акад. проф. д-р Иван Миланов. Той обясни, че вече в 40 болници се предлага актуализирано лечение на инсулта, но трябва да бъдат направени промени в изискванията по отношение на лечението, като например да се позволи то да се провежда в линейката или в залата за образна диагностика. Проф. Миланов добави, че от тази година ще влезе и нов медикамент, който се използва при острата фаза на инсулта.

Инж. Дорина Добрева, председател на Асоциацията за инсулт и афазия и национален координатор за България на Европейския план за борба с инсулта, посочи, че до 2030 г. трябва да има национални планове за инсулт, обхващащи цялата верига от грижи – от първична профилактика до живота на пациента след инсулт. Тя обясни, че основна цел е намаляване броя на инсултите, лечение на 90% на всички пострадали от инсулт и пълното прилагане на националните стратегии за многосекторни интервенции в областта на общественото здраве с цел насърчаване и улесняване на здравословния начин на живот, екологията и замърсения въздух, правилното управление на рисковите фактори и тяхното познаване.

„Имаме успехи за последните четири години по отношение на образователните кампании за инсулт, но за съжаление осведомеността все още не е задоволителна“, каза още инж. Добрева.

Националният координатор за България на Европейския план за борба с инсулта проф. Димитър Масларов съобщи, че има около 20% намаление на броя на исхемичните инсулти в България в периода 2016 г. - 2024 г.

„Създаването на Националния план за борба с инсулта и внасянето му в Министерството на здравеопазването е първото ключово постижение. На второ място е актуализирането на Националния консенсус, в който се включват нови методи и медикаменти за лечение на инсулт, и на трето, но не на последно място, е удължаването на срока за лечение на пациентите в рамките на клиничната пътека. Това даде възможност на пациентите да получават по-добра здравна помощ“, отбеляза още проф. Масларов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MG5J

Гост 21.01.2025 17:53:43

Противните нарциси миланов и масларов, масларов е професор на медицинските сестри. Отвратяги.


Всичко за коронавируса
Още новини
И Варна обявява грипна епидемия
21.01.2025 17:47:12

И Варна обявява грипна епидемия

Област Варна влиза в грипна епидемия от 23 до 29 януари. Със заповед на директора на РЗИ за посоч ...

Проф. Елисавета Наумова: До своите достолепни 100 години майка ми съхрани любовта към близките и към живота
21.01.2025 17:25:16 Невена Попова

Проф. Елисавета Наумова: До своите достолепни 100 години майка ми съхрани любовта към близките и към живота

Проф. Елисавета Наумова е водещ специалист в областта на клиничната имунология, уважаван учен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...