!
Петък, 18 Април 2025
09
апр
3
 

Проф. Младенов: Има много неизвестни по случая с починалото дете след анестезия

Особено притеснително е, че няма разписан протокол за поведение, коментира адв. Пламен Таушанов

Сряда, 09 Април 2025 | 10:36:37
3

По случая с починалото дете след анестезия и зъболечение има много неизвестни и е трудно да се даде обективен коментар. Това коментира пред Нова телевизия анестезиологът проф. Николай Младенов, който е главен координатор на Експертния съвет по анестези

По случая с починалото дете след анестезия и зъболечение има много неизвестни и е трудно да се даде обективен коментар. Това коментира пред Нова телевизия анестезиологът проф. Николай Младенов, който е главен координатор на Експертния съвет по анестезиология и интензивно лечение към министъра на здравеопазването.

По думите му, осигуряването на назална интубация говори за качествено лечение. „Анестезиологичният екип е знаел какво прави. Самият факт, че имаме 4-часова анестезия, е показателен. Лекарите са били подготвени, не са хванати от улицата“, каза специалистът.

Той обясни, че в болницата, в която работи, се приемат деца за стоматологична грижа, когато имат сериозни заболявания като детска церебрална парализа, аутизъм, сърдечни пороци. Проф. Младенов уточни, че по регламент анестезията в стоматологията продължава до 180 минути, но анестезиолозите си позволяват и по-дълъг период от време при необходимост, но тогава детето се намира в защитена среда.

„В болницата имаме т.нар. recovery room, където децата прекарват от 4 до 8 часа заедно с родителите след излизане от операционната или от образното изследване“, обясни той.

Анестезиологът бе категоричен, че в рамките на добрата практика лекарите нямат задължение да правят тест за алергии на всяко дете, но след като премине някаква процедура, ако детето прояви някакви алергии, се преминава към последващи тестове задължително.

Проф. Младенов спря вниманието си на един много съществен проблем – липсата на достатъчно анестезиолози.

„Анестезиолозите са една шепа хора. Ние количествено не можем да надскочим капацитета си. В София са към 110 болници, а в Пловдив около 50 – това са 150 лечебни заведения в два града, при 450 общо в Германия. Може да си отговорим дали имаме нужда от толкова болници или трябва да се мисли в посока са бъдат качествени с достатъчно специалисти“, обърна внимание той.

Проф. Младенов посъветва родителите, преди да пристъпят към избор на лечебно заведение, на което да се доверят за здравето на децата си, да потърсят информация какви са екипите, какъв е процентът на преминалите деца, колко опит имат специалистите точно в работата с деца.

Проф. Мария Денчева, преподавател по дентална алергология във Факултета по дентална медицина към МУ – София, коментира темата, като постави акцент върху важността на снемането на анамнеза за алергии и предшестващи заболявания от родителите

„Това, което ми направи впечатление, е, че има разписани правила, които се следват, но в един момент нещо куца. Това идва може би от факта, че не се обръща достатъчно внимание на студентите, след като напуснат учебното заведение. В практиката нещата някак се разливат. И тук идва ролята на съсловната организация, която трябва да поддържа този интерес “, отбеляза проф. Денчева.

„Като адвокат, който се занимава повече от 20 години с т. нар. лекарски грешки, мога да кажа, че имаме голям проблем. От 2018 г. 10 водещи стандарта са отменени, в това число и стандартът по анестезия и реанимация“, посочи адв. Пламен Таушанов, специалист по медицинско право.

По думите му особено притеснително е, че няма протокол за поведение.

„Отдавна искам да се създаде протокол на поведение, който е много по-точен от стандарта, изясняващ ниво на компетентност, брой на лекари, операционни маси и други“, подчерта юристът.

Той бе категоричен, че друг много сериозен проблем са информираните съгласия, които по думите му са бланкетни, подписват се набързо от пациента или близките му, без реално те да са информирани.

„Информираните съгласия реално не съответстват на изискванията на текстовете от Закона за здравето, които регламентират правата на пациента“, каза адв. Таушанов.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
E8BS

мама ви долна! 11.04.2025 06:02:26

Като нямат задължение, нямат ли поне акъл в кратуните шибаните алчни зъбари и малко човещина, за да се охарчат за един тест?!

Гост 09.04.2025 16:09:12

Да, твърде много глупости се чуха! Жалко!

Гост 09.04.2025 11:42:32

Пожелание: Професорът по анестезиология да не излиза извън рамките на своята компетентност. С най-добри чувства!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Тачева: Възможни са редица неврологични усложнения след преболедуване от ваксинопредотвратима болест
17.04.2025 17:26:03

Д-р Тачева: Възможни са редица неврологични усложнения след преболедуване от ваксинопредотвратима болест

В рамките на своя нова инициатива специализираният сайт на Министерството на здравеопазването ...

ИПИ: У нас е добро покритието със задължителни ваксини, но не и това с препоръчителни*
17.04.2025 16:59:00

ИПИ: У нас е добро покритието със задължителни ваксини, но не и това с препоръчителни*

Покритието  със задължителните ваксини в България се подобрява през последните няколко годин ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...